ARŞİV
İSTANBUL
26 oC
SABAH
ÖĞLE
İKİNDİ
AKŞAM
YATSI
VAKİT'E
KALAN SÜRE
  -
Geçen yıl 28 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren sektör, bu yılın ilk 8 ayında 32 milyon dolara ulaşırken, ihracatın yaklaşık yüzde 50'si ise 'tavuk ayağı' olarak Vietnam, Çin, Hong Kong ve Tayland'a yapılıyor. Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçılar Birliği (BESD-BİR) Genel Sekreteri Yüce Canoler, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ihracatın, ağırlıklı olarak Türk cumhuriyetleri ile Uzak Doğu ülkelerine yapıldığını söyledi.

Kanatlı eti ihracatının, Balıkesir'in Manyas ilçesinde kuş gribi hastalığının görülmesi ve ihracatın yasaklanmasına rağmen, 2005 yılında 46 bin tonla rekor kırdığını belirten Canoler, şöyle konuştu: "İhracat, geçen yıl da fena gitmedi. Hastalık Avrupa ülkelerinde görüldüğü zaman, ihracata bölgesel yasak konmasına rağmen, ticari işletme bulunmayan Batman'da kuş gribi vakası görülmesi nedeniyle bütün Türkiye genelinden ihracat engellendi. Tüm olumsuzluklara rağmen geçen yıl sonunda 28 milyon 187 bin dolar değerinde 39 bin 810 tonluk ihracat gerçekleştirdik."

TAVUK AYAĞI İHRACATI

Canoler, Uzak Doğu sofralarında, tavuk ayağının önemli yer tuttuğunu belirtirken, bu ülkelere tavuk ayağı ihracatının ilk kez 1996 yılında başladığını dile getirdi. Maddi değeri düşük olmasına rağmen, tavuk ayağının ihracattaki payının giderek arttığına işaret eden Canoler, bu yılın 8 ayında gerçekleştirilen 32 milyon dolarlık ihracatın yaklaşık yüzde 50'sinin, tavuk ayağı olarak Vietnam, Çin, Hong Kong ve Tayland'a yapıldığını kaydetti.

İHRACATTA HEDEFLER

Canoler, Türkiye'nin ihracat kapasitesini, desteklerin yetersizliği nedeniyle tam olarak kullanamadığını ifade ederken, şunları söyledi: "Rakibimiz olan AB ülkelerinde ihracatta ton başına 495 avro, ABD'de ise 600 dolar destekleme ödemesi yapılıyor. Bu rakam Türkiye'de ise sadece 26 dolar. Yüksek maliyetle üretim yapıyoruz, buna bir de desteğin yok denecek kadar az olmasını da eklersek, ihracatta varlık göstermemiz çok zor. Bu şartlarda yapabildiğimiz ihracatı memnuniyetle karşılamak lazım. 400-500 dolar seviyesinde bir destek alabilirsek, ihracata yönelebiliriz. İhracatta ton başına maliyeti karşılayacak bir destek alabilsek, 40 bin ton civarındaki kanatlı eti ve sakatatı ihracatını, 5 yıl içinde 200 bin tona çıkarabiliriz."

IRAK'A İHRACAT

Canoler, Irak'a ihracatın zarara katlanan bazı firmaların fedakarlıklarıyla yürüdüğünü anlatırken, "Irak'a gönderdiğimiz etler her zaman tercih edilir. Çünkü ABD ve Brezilya'dan gelen etler uzun süre dondurulmuş durduğu ve biz kısa sürede et intikal ettirebildiğimiz için kalite farkı oluyor. Eğer gerekli düzenlemeler yapılsa, Irak'a ihracatımız 10'a katlanır" diye konuştu. Ayrıca son yıllarda, Irak'ın kuzeyinden tavuk etine büyük talep geldiğini belirten Canoler, ancak destek ödemesinin düşüklüğü nedeniyle bölgeye mal gönderemediklerini söyledi.

İHRACAT RAKAMLARI

BESD-BİR'den alınan bilgiye göre, bu yılın 8 ayında toplam kanatlı eti ihracatı, 32 milyon 20 bin dolar olarak gerçekleşti. Bunun 16 milyon 808 bin dolarlık kısmı tavuk eti ve sakatatı, 14 milyon 851 bin doları ise tavuk ayağı olarak yapıldı. Tavuk eti ve sakatatında en fazla ihracat 7 milyon 117 bin dolarla Azerbaycan'a yapılırken, bu ülkeyi 2 milyon 170 bin dolarla Vietnam, 2 milyon 129 bin dolarla Irak izledi. Tavuk ayağında ise Vietnam'a 12 milyon 263 bin dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Çin'e 1 milyon 935 bin, Hong Kong'a 559 bin, Tayland'a ise 91 bin dolarlık tavuk ayağı gönderildi.

Evet halk seçecek

Evet halk seçecek

Cumhurbaşkanını halkın seçmesini içiren anayasa değişikliği için yapılan halk oylamasından evet çıktı. Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararı ile bir an krize döneşen ve erken genel seçim kararı ile sonuçlanan cumhurbaşkanlığı seçimi krizine millet zon nok...

Irak'a girip terörü bitirmek hakkımız

Referandumda oy kullanmak için memleketi Kayseri'ye gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Mesut Barzani'nin Türkiye'nin sınırötesi operasyon ihtimaline karşı Mesut Barzani'nin yaptığı açıklamalarla ilgili soruya, "Bana bu tür kişilerle ilgili sorular bundan sonra...

PKK ya ölüm çemberi

PKK'ya ölüm çemberi

Türkiye dün kanlı terör örgütünün aramızdan aldığı 12 askerimizin acı haberiyle uyandı. Gece yarısı Mehmetçik'in yoluna pusu kuran hainler, Hakkari Yüksekova'nın Irak sınırındaki Dağlıca Beldesi'nden Yeşiltaş'a giden askeri konvoya saldırdı. Avaşin çayı üzerindeki Şehri köprüsünü geçen konvoydaki ar...

Hepimiz Mehmetiz

Hepimiz Mehmetiz

12 askerimizin Yüksekova'da şehit düşmesinin ardından Türkiye genelinde protesto gösterileri yapıldı. Doğu illerinde de gerçekleştirilen Türk bayrağıyla terör protestolarında bölücü terör örgütü PKK'ya lanet yağdı. Birçok vatandaşımız, askerliğini yapmış olmasına rağmen yeniden askerlik şubesine gid...

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR