1600 TL maaşı sözleşmeli personel gerçekten beğenmedi mi?

Görünüşe bakılırsa 1600 TL net maaşı birçok kişi beğenmeyerek İstanbul Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğünde Sözleşmeli Büro Personeli olarak çalışmak istemedi. 16.531 kişinin müracaat ettiği pozisyonlara en yüksek puandan başlayarak sırlama yapılıyor ve asil ve yedek 663 kişiden 442 pozisyona 328 kişi atanıyor. 114 pozisyon boş kalıyor. Ancak olayın gerçek boyutu böyle değil. Bu yazımızda sorunun kaynağını ve çözümü sizlerle paylaşacağım.

Bize gelen bilgilere göre birçok kamu kurumu gibi Sosyal Güvenlik Kurumu da aylar önce Devlet Personel Başkanlığını gerekli düzenlemeyi yapması için uyarmış. Bu uyarılara kulak tıkayarak gerekli düzenlemeyi yapmada geciken Devlet Personel Başkanlığı maalesef bu gelişmelerin asıl sorumlusudur. Bir çok yazım da Devlet Personel Başkanlığının kamu kurumlarını rahatlatacak ya da onların önünü açacak düzenlemeleri yapmadığından bahsederek sert eleştirilerde bulunmuştum. Maalesef bu Kurumun üzerine ölü toprağı serpilmişcesine kendi kabuğuna çekilmiş ve sadece olayları seyrediyor.

Hali hazırdaki düzenlemeye göre 4 B''li olarak çalışmaya başlayan, daha sonra açılacak memur kadrolarına başvurabilmektedir. Yine hali hazırdaki düzenlemeye göre 4B''li olarak yerleşenler, eğer işe başlamaz iseler bir müeyyide ile karşılaşmamaktadır. İşte bu iki nedenden dolayı, açılan bir çok 4 B ''li poziyon boş kalmaktadır. Yıl sonuna doğru yapılacak olan merkezi memur yerleştirmeleri için henüz başvurular alınmamasına ve 4 B''li olarak yerleşenlerin, merkezi memur yerleştirmelerine başvurma hakları olmasına rağmen, SGK''nın alım yapmak istediği 442 sözleşmeli pozisyonu 114''ü boş kaldı.

Büro Personeli için toplam müracaat sayısı ise 16531 kişi idi. Müracaatın bu kadar yüksek olmasına rağmen atanan kişi sayısı ise 328 oldu. İstanbul ilinde hayat pahalılığı pozisyonların boş kalmasının tek sebebi değildir. Eğer böyle olmuş olsaydı, 163 kişi atanmayı kabul etmezdi. Binlerce aday boşta iken, bazı adayların keyfe keder bir şekilde gitmeyecekleri 4B''li sözleşmeli personel pozisyonlarını tercih etmeleri, kadroların boş kalmasına neden olmaktadır.

Sözleşmeli personel alım ilanlarına bakıldığı zaman sözleşmeli pozisyonların doldur boşalt görevi yaptığı ve bir çok 4B''li personel alımının tekrar mahiyetinde olduğu görülecektir. Zira adaylar ya hiç başlamamakta, ya da başladıktan sonra, puanı yüksek olduğu için memur kadrosuna geçmekte ve pozisyonu boş bırakmaktadır.

Adayların, mevzuat boşluklarından yararlanarak, 4B''li personel alımını komediye çevirmelerinin ve kamu kurumu ciddiyetinin yıpranmasının önüne geçilebilmesi için 4B''li personel alımının da, merkezi memur yerleştirmesine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu konuyla ilgili olarak mevzuattaki gerekli düzenlemenin Devlet Personel Başkanlığınca yapılması gerekmektedir.

Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin Ek 2 nci maddesinde yer alan hükme göre; bir kadroya veya KİT lerdeki sözleşmeli pozisyona yerleşen personel aynı sınav sonucuyla başka bir kadroya veya KİT teki pozisyona yerleşemiyor ve bu hakkı ortadan kalkıyor. Ancak, 4 / B li bir personel pozisyonuna yerleşen bir kişi aynı sınav sonucuyla hem KİT lerdeki pozisyona veya kadroya yerleşebiliyor.

Maddenin ilk halinde; önce aynı puanla başka bir kurumun kadrosuna yerleştirmenin önüne geçildi. İkinci değişiklikte ise KİT lerdeki pozisyona atanmanın önüne geçildi. Eğer 4/ B lilerde kapsama alınmazsa bu doldur boşalt devam edecek ve hem adaylar hem de kurumlar ciddi mağduriyet yaşayacaklar.

Çözüm; 4/ B li olarak çalışanların Kamu Görevlerine İlk Defa Atanacaklar İçin Yapılacak Sınavlar Hakkında Genel Yönetmeliğin kapsamına alınması yönünde küçük bir değişiklik yapmaktan geçmektedir. Daha farklı çözümlerde olabilir ancak önemli olan maksada hizmet edecek mevzuat değişikliğinin biran önce yapılmasıdır. Bekleyelim bakalım….