AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

G Ü N D E M

 • Diyanet-Sen'den Özok'a suç duyurusu
  Türkiye Diyanet ve Vakıf Görevlileri Sendikası (Diyanet-Sen), "İmam hatip lisesi mezunu başbakanı içime sindiremiyorum" sözleri dolayısıyla, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Özdemir Özok hakkında suç duyurusunda bulundu. Diyanet-Sen Genel Başkanı Ahmet Yıldız, suç duyurusu dilekçesini Müracaat Savcılığı'na vermeden önce Ankara Adliye Sarayı önünde yaptığı açıklamada, Özok'un, "İmam hatipte okumuş bir insanın Türkiye'de başbakan olmasını hiçbir şekilde içime sindiremem" sözlerinin, TCK'nın 312/2. fıkrasında tanımlanan "halkı, kin ve düşmanlığa açıkça tahrik etme" suçunu oluşturduğunu savunanarak, TBB Yönetim Kurulu'nun, bazı günlük gazetelerde "kamuoyuna" başlığı ile yayınlattığı bildirinin de aynı suçu oluşturduğunu öne sürdü.


 • 'Rektörler meraklıysa siyasete girsinler'
  Rektörlerin Anıtkabir'e ve Meclis'e yürümesine tepki gösteren Anadolu Hukuk Derneği (AHUDER) Başkanı Şerafettin Sarıgül, üniversitelerin bazı siyasi partilerin arka bahçesi haline geldiğini söyledi. Sarıgül, "Bir rektörün eğer siyasete merakı varsa önce cüppesini çıkarması gerekir" dedi. Rektörleri, üyelerine zorla eylem yaptırmakla suçlayan Sarıgül, "Rektörler bunu yaparken asli görevleri olan üniversitedeki eğitim ve öğretimi engellediklerinin de farkında değiller. Meclise ve Anıtkabir'e yürümek, 'ordu göreve' pankartları açmak bilimadamlığı değildir" şeklinde konuştu. Barolar Birliği Başkanı Özdemir Özok'un "İmam hatip lisesi mezunu birisinin başbakan olmasını içime sindiremiyorum' şeklindeki açıklamasına da tepki gösteren Sarıgül, Özok yapmış olduğu bu açıklamayla suç işlemiştir ve asıl biz hukukçular olarak yaptığı bu açıklamayı içimize sindiremiyoruz" açıklamasında bulundu.


 • Mehmet Doğan'a verilen cezaya TYB'den tepki
  RTÜK üyesi yazar Mehmet Doğan'ın, Vakit Gazetesi'nde Asım Yenibahar ismiyle yazılan bir köşe yazısından dolayı 628 milyar cezaya çarptırılmasına Türkiye Yazarlar Birliği'nden tepki geldi. Yazarlar Birliği Genel Başkanı Dr. Necmettin Türinay, "Mehmet Doğan'ın yazara ait olduğu hala tartışmalı bir yazısı dolayısıyla maruz bırakıldığı ağır tazminat cezası, birliğimiz mensupları arasında derin bir üzüntüye mucip olmuştur" dedi. Türinay, 628 milyar liralık cezanın bir yazarın altında kalkamayacağı tahripkar sonuçlar doğurmaya namzet olduğunu ifade etti.


 • Şehitler için cenaze namazı kılındı
  İstanbul'da Fatih Camii'nde Cuma namazı'ndan sonra yapılan gösteride Irak ve Filistin'deki olaylar nedeniyle ABD ve İsrail protesto edildi. Cuma namazı sonrası camiden çıkan bir grup, cami avlusunda toplandı. "ABD, İsrail cinayetleri cezasız kalmayacak" yazılı pankart açıp tekbir getiren grup, Filistin ve Irak'ta öldürülen bazı kişilerin fotoğraflarıyla protestolarını sürdüren grup sloganlarla Filistin'de yaşanan vahşeti kınadı. Daha sonra Irak ve Filistin'de ölenler için kılınan gıyabi cenaze namazının ardından İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, bir konuşma yaparak ABD ve İsrail'in politikalarını lanetledi. İsrail ve ABD'yi protesto eden grup dua okuduktan sonra sesizce dağıldı.


 • 'Boğaz'da batan gemi kalıyor
  Boğazlarda batan gemilerin yasal boşluk nedeniyle çıkartılamadığı belirtildi.Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, CHP Bursa Milletvekili Kemal Demirel'in soru önergesine verdiği cevapta, İstanbul ve Çanakkale Boğazı'nda yaşanan gemi trafiğini rakamlarla ortaya koydu. Yıldırım'ın verdiği bilgilere göre, İstanbul Boğazı'nda 1990-1994 yılları arasında 156 deniz kazası meydana gelirken, 1994-2003 yılları arasında 103 kaza oldu. Çanakkale Boğazı'nda ise 1994-2003 yılları arasında 70 kaza meydana geldi. Yıldırım, boğazlarda meydana gelen kazalarda Florya açıklarında Volganeft, Şile açıklarında Anatolia ve Karadeniz'den İstanbul Boğazı girişinde Hera isimli gemilerin battığını hatırlattı. Yıldırım, "Batan gemilerden henüz çıkartılan bulunmamakla beraber, Türk boğazlarında bulunan batıkların çıkartılması amacıyla gerekli yasal düzenlemelerin yapılması için çalışmalar sürdürülmektedir" dedi. Yıldırım, şunları söyledi: "İstanbul Boğazı uzun yıllardan beri deniz canlıları için doğal yaşam ortamı iken, kirletilmesinden dolayı üretkenliğini kaybetmiştir. Ekolojik dengenin bozulması nedeniyle hemen hemen durdurmuştur."

 • BİLAL ÇETİN / ANKARA


 • Tebeşerini al festivale gel
  Eğitim portalı Tebesir.com, 1. Geleneksel Tebeşir Festivali, TebesirFest'04'e imza atıyor. ABD, İtalya ve çeşitli Avrupa ülkelerinde her sene büyük katılımlarla düzenlenen festival, bu yıl ilk kez Türkiye'de gerçekleştirilecek. Festivale katılacak yüzlerce lise ve üniversite öğrencisi, renkli tebeşirlerle zemine resimler yaparak, sanatı sokağa taşıyacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin sponsorluğunda 5-6 Haziran 2004 tarihlerinde düzenlenecek olan festival, Beşiktaş'taki Barbaros Hayrettin Paşa Parkı'nda gerçekleştirilecek. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın açılış ve kapanışında yer alacağı estivale, Julie Kirk, Melanie Stimmel, Mark S. Cummings gibi ünlü yabancı ressamlar da eşlik edecek.

 • RECEP YETER / İSTANBUL


 • Dr. Ayverdi unutulmadı
  Vefatının 20. yılında tarihçi, yazar, mimar-mühendis olarak yurtiçi ve dışında mimarî eserlerimizin korunmasında, yaşatılmasında ve gelecek nesillere ulaştırılmasında büyük emekleri olan Dr. Ekrem Hakkı Ayverdi, ailesi, gönül dostları ve öğrencilerinin katıldığı bir toplantı ile anıldı. Anma toplantısını düzenleyen Gazeteci-yazar Mehmet Nuri Yardım, Ayverdi'nin Türk kültür ve tarihinin bugüne aktarılmasında büyük hizmetleri olduğunu ve eserlerinin bugün ve gelecekte ciddi bir kaynak olarak kullanılacağını söyledi. Ayverdi'nin önce talebesi sonra çalışma arkadaşı olan gönül dostlarından Dr. Aydın Yüksel de bir gönül insanı ve kültür-sanat insanı olarak Ayverdi'nin Türk mimarîsine çok sayıda eser kazandırmanın yanısıra, sayısız denecek kadar eseri de restore ettiğini söyledi.

 • ŞAMİL KUCUR / İSTANBUL


 • Tarihi camiye kaçak kıskacı
  Eminönü'ndeki tarihi Kirazlı Mescit'i, hemen yanındaki kaçak yapı kuşattı. Gözler, "Babamın evi de olsa kaçağı yıkarım" diyen Başkan Nevrat Er'de. Eminönü'nde yer alan Kirazlı Mescit Camii, tarihi dokusunu kaybetme korkusuyla karşı karşıya. Seçim döneminde Camii'nin hemen yanıdan yükselen kaçak yapı kanun ve yönetmeliklere aldırmadan yükselmeyi sürdürüyor. Semt sınırlarında bir çivinin çakılmasının bile yasak olmasına rağmen Mehmet Çinkay, kanunlara aldırmadan inşaatını sürdürüyor. İnşatını bu kadar rahat ve hızlı sürmesine karşılık, tarihi dokunun korunması konusunda hassassiyeti ile tanınan Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er'in atacağı adım umutla bekleniyor. Er, daha önce de ilçede tarihi mezar üzerindeki kaçak yapılaşmayı durdurmuş ve kaçak yapılaşmaya izin vermeyeceği konusunda vatandaşlara söz vermişti.

 • MURAT PALAVAR / İSTANBUL


 • İmalathane yangını üç saatte söndürüldü
  Bayrampaşa'da bir ayakkabı imalathanesi, çıkan yangın sonucunda kullanılamaz hale geldi. Kışla Caddesi 104 numarada bulunan Zeki Obdan ve ortaklarına ait 3 katlı Yıldız Plastik adlı ayakkabı imalathanesinde, önceki sabah saat 03.00 sıralarında belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Olay yerine gelen Eyüp İtfaiyesi ekipleri, binanın giriş katında bulunan demir kapıları açmak için uzun süre uğraştı. Alevlerin iyice büyümesi üzerine olay yerine takviye olarak gelen Gaziosmanpaşa, Bayrampaşa, Bağcılar ve Fatih itfaiye ekipleri, uzatılan merdivenlerden binaya su sıktılar. Yaklaşık bin metrekarelik alanda kurulu binadaki yangın, saat 06.00 sıralarında kontrol altına alınarak söndürüldü.


 • Uyuşturucu parası çeteyi böldü
  Kurdukları silahlı çeteyle çek, senet, tehdit, şantaj gibi olayları gerçekleştiren çete, uyuşturucu parasını bölüşemeyip kavga edince yakalandı. Güngören'de 21 Şubat 2004 tarihinde iki gurup arasında çıkan ve 5 kişinin yaralandığı çatışmayı soruşturan polis, olayın bir çete hesaplaşması olduğunu ortaya çıkardı. "Caymaz" lakaplı Ahmet Bektaş ile Mehmet Sabri Şirin'in kurdukları çeteyle birçok olaya karışmalarının ardından, uyuşturucu işinden gelen parayı bölüşemeyince, ikiye ayrılan çetenin kendi aralarında çatıştığını ortaya çıkaran polis, 4 çete üyesini yakalamıştı. Bu grupların tekrar çatışacağı ihbarını alan polis ekipleri, düzenlediği operasyonla çete lideri olduğu ileri sürülen Mehmet Sabri Şirin ve 6 kişiyi operasyonla gözaltına aldı. "Caymaz" lakaplı Ahmet Bektaş ise, son anda kaçarak kayıplara karıştı. Operasyonlarda, 5 adet ruhsatsız tabanca, 58 adet fişek, 2 adet boş kovan, 2 adet kuru sıkı tabanca, 1 adet sahte kimlik ve 1 adet senet ele geçirildi.


 • 'Tedbir almasaydık facia olurdu'
  İstanbul Valisi Muammer Güler, Acıbadem Mc'Donalds'ın garajında patlayan bombanın zamanında tedbir alınması sonucunda faciaya yolaçmadığını söyledi. İstanbul Valiliği'nde bir açıklama yapan Vali Güler, Mc'Donalds'ın garajında bir aracın altında meydana gelen patlamaya sebep olan bombanın parça tesirliği ve güçlü bir bomba olduğunu açıkladı. Bombayla ilgili olarak önceden ihbar aldıklarını söyleyen Vali Muammer Güler, "Bomba ihbarı üzerine emniyet mensupları gerekli önlemleri almıştır. Önlemler alınmasaydı başka sıkıntılar ortaya çıkabilirdi. Arama binada yapılırken, arka tarafta aracın bagajında bir patlama oldu. Aracın bagajındaki bombanın bulunması, o anda mümkün değildi. Ama polis çevrede gereken güvenlik önlemlerini aldı, boşaltma işlemini yaptı. Bu nedenle de hiç kimsenin yaralanması ve ölmesi söz konusu olmadı" dedi.

 • İSMAİL ZELVİ / İSTANBUL


 • Büyükşehir'de yeni atamalar
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Erdoğan Soydan görevden alındı. Yerine ise, Personel ve Eğitim Daire Başkanı Hüseyin Eren vekaleten atandı. Soydan, Kültürel ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, Personel ve Eğitim Daire Başkanlığı, Kontrol Daire Başkanlığı ile Yazı İşleri Kararlar Daire Başkanlığı'ndan sorumluydu. Öte yandan Sağlık İşleri Müdürlüğüne de Hikmet Bayram vekaleten getirildi.


 • Pala: İstanbul'un üzerine kültür yağsın istiyoruz
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. İskender Pala, bu göreve vekalet eden Basın yayın Şube Müdürü Hüseyin Öztürk'ten görevi devraldı. Cemal Reşit Rey Konser ve Sergi Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuşan Prof. Pala, edebiyat ve sanat alanındaki uzmanlığı dolayısıyla bu görevi kabul ettiğini söyledi. "İstanbul'un üzerine kültür yağsın istiyoruz" diyen Pala, kültürel etkinlikler arası ayrım yapmadan, hiçbir etkinliği farklı tutmadan görevini yerine getireceğini söyledi.


 • Taksim ve Aksaray metrosu buluşuyor
  İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, Taksim Metrosu ile Hafif Metro'yu Aksaray'da birleştirecek projesine Anıtlar Kurulu'ndan onay çıktı. 2001 yılında yapımına başlanan proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu (Anıtlar Kurulu) tarafından durdurulmuştu. Anıtlar Kurulu'nun da kabul ettiği yeni karara göre, bölge 'üstü hamam-müze, altı metro' olarak düzenlenecek. Yeni projede tarihî eserler bulundukları yerde kalacak ve koruma altına alınıp sergilenecek.


 • Mantardan zehirlendiler
  Çorum'un Sungurlu İlçesi'nde, topladıkları mantardan yiyen aynı aileden 5 kişi zehirlendi. Kaledere Beldesi'nde araziden topladıkları mantarları yiyen aile fertleri Nasıf, Hüsne, Rabia, Bekir ve Hurşit Kolcu zehirlendi. Komşuları tarafından Çorum Devlet Hastanesi'ne kaldırılan bu kişiler, tedavi altına alındı.


 • Bingöl'de çatıdan düşenler yaralandı
  Bingöl'de bir binanın çatısına güneş enerji sistemi kuran 2 işçi, çatıdan düşerek yaralandı. Alınan bilgiye göre, Mirzan Mahallesi'nde 2 katlı bir evin çatısına güneş enerjisi sistemi monte etmeye çalışan Vahdettin Günay Raif Taşkesen, dengelerini kaybederek düştü. Yaralılar, Bingöl Devlet Hastanesi'nde ilk müdahaleleri yapıldıktan sonra Elazığ Devlet Hastane si'ne sevk edildiler.


 • Çocuklar çöplükte bir cenin buldu
  İzmir'in Eskiizmir semtinde oyun oynayan çocuklar, çöplükte bulundukları cenini mezarlığa gömdü. Eskiizmir Karakolu'na gelen İsrafil Güzhan, oyun oynayan çocukların 3 gün önce çöplükte buldukları bir cenini Uzundere Mezarlığı'na gömdüklerini söylediklerini, bunun üzerine mezarlıktan çıkardığı cenini karakola getirdiğini bildirdi. Güzhan'ın poşet içinde getirdiği yaklaşık 5 aylık olduğu tahmin edilen cenin, İzmir Adli Tıp Kurumu'na götürüldü. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.


 • Bu kez de polisin evini soydular
  Niğde'nin Bor İlçesi'nde polis memurunun evi soyuldu. Alınan bilgiye göre, İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görev yapan polis memuru Mustafa Işık'ın Kenan Evren Mahallesi'ndeki evinin balkon kapısından giren hırsızlar, 5 çift altın çocuk küpesi, 9 adet çeyrek altın ve 1 adet künye çaldı. Hırsızların yakalanmasına çalışılıyor.


 • Hırsızlar okuldan bilgisayar çaldı
  İzmir'in Eskiizmir semtinde Şehit Fethibey Ticaret Lisesi'nden, 2 adet bilgisayar çalındı. Alınan bilgiye göre, polise başvuran Şehit Fethibey Ticaret Lisesi Müdürü Sema Öner, kapı kilidini sökerek okula giren hırsızların 2 adet bilgisayar çaldığını bildirdi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.


 • Urla'da sağlık ocağı soyuldu
  İzmir'in Urla İlçesi'nde bulunan Çeşmealtı Sağlık Ocağı'ndan, bilgisayar ve televizyon çalındı. Edinilen bilgiye göre, polise başvuran doktor Levent Korkmaz, Çeşmealtı Sağlık Ocağı'na pencereyi kırarak giren hırsızların birer adet bilgisayar ve televizyon çaldığını bildirdi. Hırsızların yakalanması için çalışmalar sürdürülüyor.


 • Afyon'da trafik kazası: 2 ölü
  Afyon'da meydana gelen trafik kazasında 2 kişi öldü. Şaban Kara yönetimindeki otomobil, sürücüsü tespit edilemeyen ve pat pat diye tabir edilen iş makinesine çarparak, şarampole yuvarlandı. Kazada, otomobilde bulunan Ahmet Karagüven ve İbrahim Sarıyer hayatını kaybetti.


 • Türkiye'de 100 kadar fok kaldı
  20. yüzyılın başına kadar, onbinlerle ifade edilen Akdeniz foku sayısı, yaşam alanlarının yok edilmesi veya bozulması, aşırı veya yasadışı balıkçılık, kasti öldürme, turistik dalış faaliyetleri ve deniz kirliliği nedeniyle azaldı. Akdeniz foku, bugün çoğunlukla Yunanistan ve Türkiye kıyılarıyla Atlantik Okyanusu'nda Batı Sahra-Moritanya sahillerinde yaşıyor. Dünyada 500-550, Türkiye'de ise 100 kadar Akdeniz foku bulunuyor.


 • 'Ulusal Gençlik Parlamentosu' kuruldu
  Ulusal düzeydeki gençlik politikaları ve programlarının belirlenerek hayata geçirilmesinde etkin rol oynamak amacıyla yerel gençlik meclisleri çerçevesinde sürdürülen çalışmaların ardından "Ulusal Gençlik Parlamentosu" kuruldu. TBMM Tören Salonu'nda illerden gelen gençlik temsilcilerinin de katılımıyla toplanan "Yerel Gündem 21 Ulusal Gençlik Parlamentosu"nun kuruluş bildirisi, Edirne ve Kars temsilcileri tarafından ortaklaşa açıklandı. Bildiride, gençlerin yerel ve ulusal düzeyde eşit ortaklar olarak kabul edilmesinin, AB'ye üye olmayı hedefleyen Türkiye'ye daha şeffaf, hesap verebilir, ortaklığa dayalı iyi yönetişim kültürüne katkıda bulunacağına işaret edildi. Bildiride, gençlik meclisleri ve parlamentosunun ilke ve sorumlulukları sıralandıktan sonra, nüfusunun büyük bir kısmı gençlerden oluşan Türkiye'de TBMM'nin bütüncül bir gençlik politikası oluşturulmasında daha etkili rol almasının beklendiği ifade edildi.


 • Amasya'da 28 kişi gözaltına alındı
  Amasya'da düzenlenen operasyonda, 7 tüfek ile 31 tabanca ele geçirildi. Olayla ilgili 28 kişi gözaltına alındı. Bazı kişilerin silah kaçakçılığı yaptıkları ihbarı üzerine jandarma ekiplerince başlatılan çalışmalar sonucu, Merkez Ezinepazarı Beldesi ile Sarımeşe, Tatar ve Küçükkızılca köylerinde oturan Hüseyin Ö, Bahri K, Bekir Ç, ve Ali A'nın evlerinde arama yapıldı. Aramalarda, çok sayıda ruhsatsız tabanca bulunması üzerine gözaltına alınan 4 kişinin ifadeleri sonucu, bu kişilerden ruhsatsız silah satın aldıkları belirlenen 24 kişinin evinde de arama yapıldı. Aramalarda, biri Kalaşnikof marka 7 tüfek ve 31 tabanca ile bu silahlara ait 42 şarjör, 279 mermi, 4 tabanca namlusu ve bir adet sahte 100 dolarlık banknot ele geçirildi.


 • Trakya Üniversitesi'ndeki olaylarda ciddi hasar var
  Trakya Üniversitesi (T.Ü) Ayşekadın Yerleşkesi'nde, bir grup öğrencinin terör örgütü elebaşı Öcalan'ın posteri ile örgüt lehine pankart asması üzerine çıkan olaylar nedeniyle, kurumda ciddi hasar meydana geldiği bildirildi. T.Ü Basın Halkla İlişkiler Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, şöyle denildi: "Mühendislik-Mimarlık Fakültesi binası işgal edildi. Pencere, kapı, bilgisayar, dolap, laboratuvar ve dersliklerdeki malzemelerin bir bölümü tahrip edildi. Başta dekan olmak üzere birçok öğretim üyemiz ve öğrencilerimiz odalarında mahsur kaldı. Kurumda ciddi hasar var. Ancak üniversitemizin yaşadığı beyinsel hasarın ölçümü mümkün değil. Çok kırgınız, ancak akademik anlayışta kesin kararlıyız. Olaylar ile ilgili soruşturma açılmıştır." Bu arada olayların ardından 87 öğrenci gözaltına alındı. Olaylar sırasında kalp krizi geçiren polis memuru Zeki Akkoyun ile yaralanan 7 öğrencinin tedavileri ise devam ediyor.


 • Alkol bağımlısı ikizlerden biri açlıktan öldü
  Kırıkkale'de alkol bağımlısı olan ve eşleri tarafından terk edildikten sonra aynı evi paylaşan ikiz kardeşlerden biri öldü. Ancak ölen kişinin cenazesini kaldıracak kimse çıkmadı. Kırıkkale'de yaşayan Arap ve Yaşar Tolubilek (45) adlı ikiz kardeşler, alkol bağımlısı oldukları gerekçesiyle eşleri tarafından 2 yıl önce terk edilmişti. İzmir Caddesi'nde annelerine ait bir evin 2. katına yerleşen ve burada yaşamaya başlayan Tolubilek kardeşler, bakımsızlık ve açlık tehlikesiyle baş başa kaldı. Tedavi edilmedikleri için alkolden bir türlü kopamayan, bakımsız ve havasız evde yaşamak zorunda kalan kardeşlerden uzun süredir hasta olan Arap Tolubilek, önceki gün yaşamını yitirdi.  22 Mayıs 2004
  Cumartesi
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED