AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
G Ü N D E M
'Kayınpederimle yıllardır küsüm'

Eşi Rukiye Bayrak'la olaylı bir şekilde evlenen Tamer Yiğit, "Kayınpederim bu evliliği onaylamamıştı. Düğünümüzü bastı ve bizi kurşun yağmuruna tuttu. O gün bu gündür kendisiyle konuşmam" dedi.

 • ŞAMİL KUCUR / İSTANBUL
  1960'ların ve 1970'lerin ünlü aktörlerinden Tamer Yiğit, 1979 yılında veda ettiği Yeşilçam'la ilgili anılarını anlattı. 1942 'de Balıkesir'de doğan ve gerçek adı Tamer Özyiğitoğlu olan ünlü aktör İzmir Ticari İlimler Akademisi'nde okurken, 1962'de Ses Dergisi'nin kapak yıldızı yarışmasında birinci seçilerek sinemaya girdi. 126 filmde baş rol oynayan Yiğit, 1979'da Yeşilçam'a veda etti. Eşi Rukiye Bayrak ile evliliğinin ilk yıllarında kayınpederi Murat Bayrak'ın karşı çıkması yüzünden sıkıntılı anlar yaşadığını ifade eden Yiğit, "Düğünüm basıldı, çekim yaptığımız film seti kurşunlandı. Hala kayınpederimle görüşmüyorum" dedi.

  Tamer Yiğit, İzmir'de yüksek tahsil görürken tesadüf sonucu Yeşilçam'a girdiğini o ana kadar aktör olmayı aklının ucundan bile geçirmediğini söyledi. Yiğit o günleri şöyle anlatıyor:

  "Zor şartlar altında İzmir'de üniversite okumaya giden bir delikanlı idim. Aktörlük aklımın ucundan bile geçmezdi. Yıl 1962, yurtta bir arkadaşım, elinde fotoğrafları göstererek, 'hangi poz daha güzel' diye sordu. Ben de 'Ne için soruyorsun, artist mi olacaksın?' dedim. O da 'ne yani, olamaz mıyım?' dedi. Meğer Ses Dergisi bir yarışma düzenlemiş, birinciliği kazanacak kişi için filmler çekilecekmiş. Şöyle bir aynaya baktım ve 'benim neyim eksik, yarışmaya katılanlar benden çok mu yakışıklı sanki' dedim. Yarışmaya katılmaya karar verdim. Bir arkadaşıma anlattım, güldü, sonra, 'doğru ya neyin eksik' dedi. Arkadaşla yurdun bütün dolaplarını başladık karıştırmaya, ceket, gömlek, kravat, pantolon, palto ne varsa, üzerimize taktık takıştırdık. İstanbul'a gittim, Ses dergisini buldum. Fotoğrafımı çektirdiler. Aradan iki-üç ay geçti. Yurtta imtihanlara hazırlanıyorum. Birisi bağırıp duruyor, 'Artist Tamer, danışmada misafirin var. Ses Dergisi'nden geldiler' diyor. Arkadaşlarım beni işletiyor sandım. Aşağı indim. İki kişi gelmiş ve benim fotoğraflarımı çekmek istediklerini söylediler. Üst baş perişandı. Borç harç, giysiler aldım. Sonra fotoğraf çektirdik. Yarışmayı birincilikle kazanmıştım. Üniversiteyi bırakıp, İstanbul'a yerleştim." 1970'lerin başında, Sancak Tül'ün patronu ünlü işadamı Murat Bayrak'ın kızı Rukiye Bayrak'ı kaçırarak evlenen Tamer Yiğit'in başı, bu evlilikle derde girmiş. Kızının kaçarak evlenmesi Murat Bayrak'ı çileden çıkartmış. Tamer Yiğit, günlerce basında yer alan ve olay olan evliliğini şu şekilde anlatıyor: "Adeta film içinde film yaşıyorduk. O yıllarda bütün gazetelerde, bizim düğün ve sonrasında yaşananları yazıyordu. Düğünümüzde geleneğe uygun olarak çiçek ve şeker değil de kurşunlar atıldı. Murat Bey'in adamları düğünü bastılar. Olay bununla bitmedi. Bir çekim sırasında setimiz kurşunlandı. Gerginlik yıllarca sürdü. Defalarca mahkemelik olduğumuz Murat Beyin 1980'de yurtdışına gitmesi üzerine, ortalık duruldu. Eşim ve çocuklarım kendisi ile görüşse de biz hala görüşmüyoruz."

  "Rabia filmi'ne bile parça koydular"

  1980'lerde Türk sinemasının düşüşe geçmesini sadece erotik film furyasına bağlamanın yanlış olduğunu belirten Yiğit, televizyonun yaygınlaşması ve ekonomik şartlar yüzünden sinemanın miadını doldurduğunu savunuyor. Sinemadan ayrıldığı yıllarda erotik filmlerin yaygınlaştığını, Anadolu'daki sinema işletmecilerinin bu olumsuz gidişatta önemli rol oynadığını belirten Yiğit, sözlerini şöyle sürdürdü: "Anadolu'da adamın biri filmin içine yabancı filmlerden alınan bir parçayı yerleştiriyor. Bundan o filmde oynayan starın ne haberi olacak, olsa da bilmem hangi şehrin kasabasındaki hadiseyi nasıl önleyecek? Fatma Girik'in 'Rabia' filmine bile parça koydular. Bundan daha ötesi var mı?" • 26 Mart 2005
  Cumartesi
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED