AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

P O L İ T İ K  F İ S K O S
'ANAYOL hükümetini ben yıktım'

Prof. Burhan Kuzu, "Anayol hükümetinin, güvenoylamasında yeterli oy alamadığı uyarısını ben yaptım. O zaman RP'liler de Anayasa Mahkemesi'ne başvurarak oylamayı iptal ettirdi" dedi.

Mesut Yılmaz ve Tansu Çiller'in ortaklaşa kurdukları ANAYOL hükümeti 12 Mart 1996 tarihinde Meclis'ten güvenoyu almıştı. Güvenoylamasında 257 kabul, 207 red ve 80 çekimser oy kullanıldı. Ancak Refah Partisi, bu kabul oyunun, Anayasa'da öngörülen çoğunluğu ifade etmediği iddiasıyla Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açtı. Anayasa Mahkemesi de gerekçeyi haklı bularak oylamayı iptal etti. Böylece ANAYOL hükümeti "güvenoyu alamamış" sayıldı ve yıkıldı.

Kamalak'ı ben uyardım

O tarihte iptal davasının gerekçelerini hazırlayan RP eski milletvekili Mustafa Kamalak, "ANAYOL'u yıkan adam" olarak gösterildi. Ancak geçtiğimiz günlerde TBMM'de milletvekilleriyle sohbet eden Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, bu konunun gündeme getirilmesi üzerine "gerçeği" itiraf etti.
O dönemde üniversitede Anayasa Profesörü olarak görev yaptığını hatırlatan Kuzu, "ANAYOL hükümeti'nin yıkılmasının mimarı Kamalak bilinir. Ama ANAYOL Hükümeti'ni yıkan kişi benim. Hükümetin güvenoyu almış sayılamayacağını ilk ben söyledim. Kamalak da bunu duyunca beni aradı. 'Hocam bizi çok heyecanlandırdınız' dedi. Hazırladığım 3 sayfalık rapor üzerine Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapıldı ve hükümet yıkıldı" dedi.

 • Bakanlara fındık dopingi
  Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, geçtiğimiz hafta Bakanlar Kurulu'na bir hediyeyle geldi. Bakan arkadaşlarına 2 kiloluk fındık yağı ile bir kavanoz fındık ezmesi ikram eden Coşkun, bu ikramın gerekçesini ise şöyle anlattı: "Önümüzde yoğun bir dönem var. Hepimizin enerjiye ihtiyacı var. Bu fındık yağını ve fındık ezmesini yiyelim ve yoğun çalışma temposunu enerji dolu olarak geçirelim."

 • 'Bir sene yemek yemem artık'
  Başbakan Erdoğan yeni bir uygulama başlattı. Erdoğan, salı günleri AK Parti grup toplantısının ardından Meclis'te 20 milletvekili ile birlikte yemek yiyor. Erdoğan bu yemekte milletvekillerinin hükümet, parti çalışmaları ve seçim bölgeleriyle ilgili sorunlarını dinliyor. Toplantılara genel merkez yöneticileri de katılıyor. Milletvekilleri "Grup ve genel merkez yöneticileri katılmasa çok daha iyi olacak. Başbakanımız ile sorunları daha rahat ortamda konuşma imkanı bulacağız" dese de, Erdoğan'la konuşmanın yararlarını da vurguluyorlar. Yemekten çıkan bir milletvekili, yemeğin ne kadar faydalı geçtiğini şu cümleler ile özetledi: "Bu yemeğin üzerine bir sene yemek yemesem bir şey olmaz."

 • Hangi Cafer doğru?
  Ankaragücü'nün eski futbolcusu Cafer Aydın, TBMM'de şike komisyonuna ifade verirken "ölüm tehdidi aldığını, bu nedenle konuşamadığını" söyledi. Aynı gün Meclis'te ifade veren Ankaragücü Kulüp Başkanı Cemal Aydın da eski futbolcusunu överek, "Cafer, adam gibi adamdır" dedi. Ancak Cafer hakkında "çelişkili" ifadeler de verildi. Ankaragücü Kulüp Müdürü Arslan Gürsoy, Cafer'i anlatırken söze "Onda ahlâsk filan yok" diye başladı. Ancak Gürsoy, "Sürekli bana 'seni evlendireceğim' diye takılırdı. Uçakla yolculuk ederken 'sana şu hostesi alalım' derdi. Birgün yanıma geldi; 'Arslan amca kayınpederim öldü, kayınvalidem ile evlenir misin?' dedi" diye devam edince, komisyon üyeleri kahkahalarına engel olamadı.

 • Yıldırım: Tepesi atan beni 'yadediyor'
  Vatandaşların çok büyük bölümü Türk Hava Yolları ve Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olduğunu zanneder. Oysa Karayolları Bayındırlık Bakanlığı'na, THY ise Özelleştirme İdaresi'ne, dolayısıyla Maliye Bakanlığı'na bağlıdır. Vatandaşlar bu iki kurumun görev ve sorumlulukları nedeniyle sık sık Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'a şikayette bulunup, bakanı eleştiriyorlarlarmış. Hatta Yıldırım'ın cep telefonlarına gelen mesajların çok büyük bölümü ise bu iki konuyla ilgiliymiş. Binali Bey, "Uçağı geç kalkan veya yolda lastiği patlayan beni sorumlu tutuyor. Yolun geometrisi bozuk olunca vatandaş beni 'yâd' edi-yor. Şehir içinde trafik kilitlenince, 'Ulaştırma Bakanı uyuyor mu?' diyor. Kar yolu kapatınca vatandaş beni suçluyor. Ama ne yapalım, vatandaş daima haklıdır. Vatandaşımızın övgüsünün de, yergisinin de başımızın üstünde yeri var" diyor.

 • Yanal ile Şükür'ü vekiller barıştırdı
  Türk sporundaki şike, şiddet, teşvik primi ve haksız rekabet iddialarını araştıran Meclis Komisyonu, geçtiğimiz hafta, Milli Takımlar Teknik Direktörü Ersun Yanal, Ankaragücü Kulüp Başkanı Cemal Aydın, teşvik primiyle gündeme gelen futbolcu Cafer'i dinledi. Milletvekilleri, 12 ayrı kişiyi dinledi ancak teşvik primi konusunda net bir bilgi ve belgeye ulaşamadı. Komisyon üyeleri Yanal'la konuşurken söz bir ara Hakan Şükür'ün Milli Takım kadrosuna alınmamasına getirildi. FB'li olduğu bilinen milletvekilleri, Hakan Şükür'ün golcü bir futbolcu olduğunu belirterek, Yanal'dan bu konuda olumlu bir adım beklediklerini söylediler. Vekillerin ısrarı üzerine Yanal geri adım attı ve önümüzdeki günlerde Milli Takım kadrosuna Şükür'ü alacağını belirtti. Şike komisyonu, böylece Yanal-Şükür arasındaki gerilimi bitirmiş oldu.


    HAMDİ ATEŞ  ERHAN SEVEN  BİLAL ÇETİN


  14 Mart 2005
  Pazartesi


  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED