AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
Y A Z A R L A R
Her sebze farklı

Bitkilerin sağlığa olumlu etkileri üzerinde sürekli araştırmalar yapılıyor. Son günlerde bu çalışmalardan biri de ülkemizde son dönemde daha bol bulunmaya başlayan brokoli üzerine yapıldı. Yapısında bulunan yararlı maddeler sayesinde kansere karşı korunmada önemli etkileri bulunduğu bilinen brokolinin tüm dünyada giderek daha çok tüketilmeye başlandığı ancak yetmiş ayrı çeşit brokoli olduğu saptandı. Yetmiş ayrı çeşidin yararları arasında birbirinden otuz kata kadar varan farklılıklar belirlendi. Hatta bazı brokoli çeşitlerinde yararlı maddelerin hemen hemen hiç bulunmadığı saptandı. Aynı etki domates için de geçerli. Kanser oluşumunda rol oynayan serbest radikallere karşı önemli etkisi olan lycopen adlı madde nedeniyle domates çok önemli bir ürün olarak değerlendiriliyor. Ancak brokolide olduğu gibi domatesde de ürün çeşitleri arasında fark bulunuyor. Domates ve brokoli gibi besinlerin kalitesinin artmasını belirleyen en önemli etken ise ürünlerin güneşe ne kadar maruz kaldığı ürünün yetiştiği yere yakın sanayileşme olup olmadığı ürünün beslenmesi için toprağa verilen yardımcı maddelerin ölçüsü ve kalitesi ile ürünü zararlarından korumak için kullanılan tarım ilaçlarının cinsi ve yoğunluğu olduğunu belirten uzmanlar kaliteli ve yararlı ürün alınması için bu kriterlerin denetiminin şart olduğunu vurguluyorlar. Bütün bu çalışmaların sürmesi çok güzel ancak biz tüketiciler olarak aldığımız ürünlerin üste sıraladığımız kriterlerin olup olmadığını bilemeyiz. Bence doğru olan şu aşamada çok yararlı diye belirli gıdalara yönlenmek yerine karışık ve dengeli bir beslenme sistemi uygulamanın gerekliliğidir. Yani ana öğünlerde masamızda protein, karbonhidrat ve vitamin içeren besinlerden uygun miktarlarda bulundurmamızın kanaatimizce doğru olduğudur.

Ispanaklı köfte

Malzemeler: 500 gr. köftelik kıyma, 1 adet yumurta, 1 baş soğan, çeyrek bayat ekmek içi, 1 tatlı kaşığı kekik, yeteri kadar tuz, karabiber.

Ispanaklı iç için: 500 gr. ıspanak, 1 baş soğan, 2 yemek kaşığı kullandığınız yağ, 100 gr. kaşar peyniri.

Yapılışı: Ispanakları yıkayıp ayıklayın ve doğrayın. Tencereye ince doğranmış soğanı ve yağı koyup ateşte pembeleşene kadar kavurun. Üzerine ıspanakları ekleyin. Bir iki kere karıştırıp ateşi kısın. Ispanaklar yumuşayıncaya kadar yavaş ateşte 10 dakika pişirin. Tuzunu ve karabiberini ilave edin. Fazla suyunu süzdürerek içine kaşar peynirini ilave edin. Diğer tarafta köftelik kıyma, ufalanmış ekmek içi, ince doğranmış soğan, yumurta, tuz, karabiber ve kekik karıştırıp çok iyi yoğurun. 2 ceviz büyüklüğünde parçalar alın. Bu parçaları inceltin. İçine ıspanaklı iç koyarak rulo şeklinde sarın. Yağlanmış fırın tepsisine dizin. 200 derecedeki fırında iyice kızarana kadar pişirin.


15 Mart 2005
Salı
 
GÜLSEN ORTAÇ


Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED