AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
T E L E V İ Z Y O N
Ekrandaki herkes, yaptığı işten tedirgin olmalı

Süper Baba'dan 8 yıl sonra, Bütün Çocuklarım'ın Bahşende'si olarak yeniden TV seyircisiyle buluşan Jülide Kural, kalabalıklar karşısına çıkmanın sorumluluk olduğunu ve insanların "Ben ne yapıyorum' diye tedirgin olması gerektiğini söylüyor. Ünlü oyuncu "Yoksa biz yozlaşmış bir topluma katkıda bulunmaktan başka bir şey yapmamış oluruz" diyor.

 • HANDAN KAZANCI
  İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nün ardından aynı okulun Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nden mezun olan, daha sonra AST, Dostlar, Kenterler Tiyatrosu ve Tiyatro Stüdyosu'nda oyunculuk yapan Jülide Kural 8 yıl önce rol aldığı Süper Baba'nın ardından, şimdilerde Bahşende karakterini canlandırdığı Bütün Çocuklarım'la dikkat topluyor. "Bir TV dizisinde oynadığımı ve TV'nin kitleleri etkilemekteki en önemli unsur olduğunu unutmam, sorumluluğumu taşıyorum." diyerek bu konudaki hassasiyetini dile getiren Jülide Kural, "'Ne yapıyorum' diye tedirgin olmak gerek. Yoksa biz yozlaşmaya katkıda bulunmaktan başka bir şey yapmamış oluruz" diye konuşuyor.

  BÜTÜN ÇOCUKLARIM SADE BİR DİZİ

  Kural, Bütün Çocuklarım'ın tutulmasının nedeninin içinde barındırdığı sadelik olduğunu belirtiyor. Dizinin duygu sömürüsü yerine günlük hayattaki ayrıntıları dile getirdiğini ve büyük iddialar yerine hayattaki küçük çatışmaları vererek insanlara yakın geldiğini söylüyor.

  Dizilerle de kalitenin tutturulabileceğini söyleyen Kural, "Maddi olarak yaşantımı devam ettirmek için yaptığım bir şey, ama bunu kaliteyi öngörerek yapıyorum. Sorumluluklarımın bilincindeyim. Ancak bu dünyanın içine girdiğiniz anda 'Kaç reyting oldu?, diye kaotik bir şeyin içine sürükleniyoruz. Hangi zekada ya da ahlakta olursanız olun bu sizi zorluyor" diyor. Kitlelerin TV ile yönlendirildiğinin altını çizen ünlü oyuncu: "Bu sadece Türkiye ile değil, Dünya politik konjontürü ile de ilgili bir durum. Küresel kültürde yapılanmanın biçimi toplumuza iki kat ağır geliyor. Çünkü bir gelenek oluşturamadık, bir de ütopyalarımızı kaybettiğimizde, TV seyreden, TV konuşan insanlar olduk" diye konuşuyor. Hayata dair bir derdi olmaması istenen kalabalıkların bu tür programlarla beslendiğinde ortaya yaşadığımız dünyanın çıktığını söyleyen Kural, Irak'ta savaş olduğunu ancak insanların futbol maçı konuşabildiklerini ifade ediyor. Buna karşılık TV'nin görsellik olduğunu kabul ettiğini söyleyen Kural'a göre kalite bilinci de seyircinin es geçmediği bir faktör: "İlk reaksiyonlar görseldir, ancak insanlar salt görsellikle ilgilenmiyor. Kalıcı dizilere baktığınızda bir hikayenin hayatla ilişkisini kurduğunuz zaman bunu aşıyorsunuz"

  BURADAN PARA KIRMALI MI?

  Asıl sorulması gereken sorunun, "Buradan para kırayım mantığı." olduğunun altını çizen Kural, "Siz kalabalıklar karşısına çıkıyorsanız bu sorumluluktur. O zaman, ahlak işin içine girer. Herkesin kendi ahlakını geliştirmesi gerek. Tabi ki ticari bir yapı ama ticaret farklı şekillerde de yapılabilir. İnsanların 'Ben ne yapıyorum' diye daha fazla tedirgin olması gerekiyor. En temelde bu ana sorunun eleştirip, ele alınması geriyor. Yoksa biz herşeyimizi yitiren yozlaşmış bir topluma katkıda bulunmaktan başka bir şey yapmamış oluruz" diye konuşuyor.


  FİLMLERDEN SEÇMELER

  Çatlak Profesör 2
  Profesör Sherman Klump'ın hayatında her şey yolunda gitmektedir. Harika bir işi ve kendine ait laboratuarı vardır. Yeni bulduğu gençlik iksiri için ilaç şirketleri sıraya girmiştir. İş arkadaşı profesör Denise'i ailesi ile tanıştırır ve evlilik hazırlıklarına başlarlar. Klump'un evliliğinin önündeki tek engel ise Buddy Love'dur.
  Orj. Adı: The Nutty Professor 2 Yön: Peter Segal Oyn: Eddie Murpy, Janet Jackson, Larry Miller ve John Ales
  TRT 1 / 21.15

  Üç Adam ve Bir Küçükhanım
  Peter, Michael ve Jack, Mary'i çok sevmektedirler. Ancak Mary'nin annesi Sylvia, Londra'ya taşınmaya karar verince her şey altüst olur. Mary'nin büyümesinde çok fazla emekleri olan bu üç adam, ondan ayrılmayı düşünmek istemezler. Ve daha önceki hayatlarının anlamsız olduğunu fark ederler.
  Orijinal Adı: Three Man And A Lady Yön: Emile Ardolino Oyn: Tom Selleck ve Ted Danson Türü: Drama
  TRT 2 / 20.35

  Yıldız Savaşları
  Luke Skywalker Akademi'ye katılıp jedi olmak istese de amcası buna karşı çıkmaktadır. Bu arada, şeytani bir imparator galaksiyi ele geçirir ve Ölüm Yıldızı denilen, gezegenleri yok edebilecek güce sahip olan bir gemi yapar. Direnişçilerin başı olan Prenses Leia bu geminin planlarını ele geçirir ve R2-D2'nin içine koyar.
  Orijinal Adı: Star Wars - A New Hope Yön: George Lucas Oyn: Harrison Ford, Mark Hamill, Carrie Fisher
  SHOW / 21.45

  Tom Jones
  Tony Richardson tarafından Henry Fielding'in romanından beyazperdeye uyarlanan Tom Jones En İyi Film dahil 4 dalda Oscar kazanmıştı. Zamanının en başarılı komedi filmleri arasında gösterilen film, genç bir köy delikanlısı olan Tom Jones'un öyküsünü etkileyici bir dille anlatıyor.
  Orj. Adı: Tom Jones Yön: Tony Richardson Oyn: Albert Finney, Susannah York, Hugh Griffith, Edith Evans
  Cnbc-e / 22.00

  TV TEL
  TRT: Ank. (312) 490 43 00 İst. (212) 259 72 75 İzm. (232) 463 02 03 KANAL 7: (212) 612 90 90 TGRT: İst. (212) 454 56 00 Ank. (312) 441 34 00 STV: (216) 344 85 60 MELTEM TV: (212) 639 08 85 FLASH TV: (212) 256 81 00 CNN TÜRK: (212) 413 56 00 STAR: (212) 448 90 00 KANAL D: (212) 413 51 11 atv: (212) 354 39 36 SHOW TV: (212) 355 01 01 tv8: (212) 288 51 52 CNBC- e: (212) 335 00 00 NTV: (212) 335 00 00 KANAL A: (312) 318 69 70 RTÜK: Tel: (312) 297 50 50 ALO RTÜK: 178

 •  
  AK Parti, AB,
  ABD, medya

  Gazetemiz yazarlarından Fehmi Koru'nun sunduğu Medya Durağı şimdi de, siyasette kafa karıştıran gelişmelere dikkat çekiyor. Koru programda "AK Parti, AB konusunda tereddüt mü geçiriyor?", "ABD ile çatışma noktasına gelinir mi?", "Partiden ayrılanlar hükümeti zora sokar mı?", "Düğmeye mi basıldı?", "Medya ve işadamlarıyla sertleşmenin anlamı ne?" gibi soruları konukları Sabah Yazarı Mehmet Barlas ve Tercüman Yazarı Nazlı Ilıcak'la analiz ediyor.
  [22.15/TV8]

  Türksoy, yeniden Orta Asya'nın 'laz'larıyla birlikte
  Türksoy'la İpek Yolu, yayınlandığı ilk bölümde, Orta Asya'ya sürgün edilen Karadenizlileri ekrana getirmişti. En çok neyi özlediklerini soran Türksoy'a, 'hamsi' cevabını veren Karadenizliler için bölgeye ikinci kez giden ve hamsi götüren Türksoy, yaşanan mutluluğu ekranlara getiriyor. Programda ayrıca Davut Güloğlu ile yapılan bir röportaj da var. Karadenizlilerin Orta Asya'daki hayatlarından ilginç kesitler Seyfullah Türksoy'un sunduğu programda ekrana geliyor.
  [ 23.30 / KANAL 7 ]

  Boşanmaktan vazgeçen Aliye'yi zor günler bekliyor
  Başrollerini Sanem Çelik, Nejat İşler ve Halit Ergenç'in paylaştığı Aliye dizisinde bu akşam, boşanmaktan vazgeçen Aliye'yi zor günler bekliyor. Aliye, Sinan, Arda ve Ayşe tatildedir. Feyyaz'ın dostluğuna sığınan Deniz ise çaresiz kalmıştır. Meriç ve Kahraman'ın ilişkisini öğrenen Sinan'ın tepkisi merak edilirken, Aliye otelde korku dolu dakikalar yaşamaktadır. Diğer taraftan Feyyaz ise eski karısı Ayla'nın yanına gider. Sinan ve Deniz karşı karşıya gelir.
  [ 21.40 / ATV ]

  Osman, evde at beslemeye kalkınca...
  Kadir Çöpdemir ve Fırat Doğruoğlu'nun rol aldığı Kızma Birader'de, Osman bakmak üzere eve at getirince Mazhar çileden çıkar. Bu yetmezmiş gibi Mazhar bir de asker kaçağı olduğu gerekçesiyle karakola götürülür. Aslında askerliğini bedelli olarak yapmıştır ama kriz döneminde çektiği döviz kredisini hala ödeyememiştir. Mazhar eve döner ancak eve haciz gelmiştir. Bu sorunu çözmek ise yine Osman'a düşer.
  [ 20.00 / STAR ]

  Kedilerin dünya
  savaşı başlasın

  Seslendirmeleri Hülya Avşar, Ali Poyrazoğlu ve Mümtaz Sevinç gibi isimler tarafından yapılan Kediler ve Köpekler adlı filmde, bir profesör insanların köpeklere karşı alerjilerini yok eden bir aşı geliştirir. Bu aşı yüzünden, sahiplerinin gözünden düşecekleri kaygısına kapılan kediler örgütlenir. Mr. Tinkles adlı beyaz İran kedisi de hırslı kedilerden biridir.
  KEDİLER VE KÖPEKLER-(Cats&Dogs) Yön: Lawrence Guterman Oyn: Jeff Goldblum, Elisabeth Perkins, M. Margolyes-2001
  KANAL D/20.00
  15 Mart 2005
  Salı
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED