AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
T E L E V İ Z Y O N
YORUM YAPMAK görevim

Özel kanalların kurulmasıyla başlayan ekran serüvenini TV8'de Medya Durağı ve Kanal 7'deki Ters Köşe adlı gündem-analiz programlarıyla sürdüren Fehmi Koru, bu tarz programların, günlük gıdasını gazete yerine TV'den alan insanlara yorumu hazır sunduklarını söylüyor. Koru, Türkiye şartlarının bazı insanlara bu görevi yüklediğinin de altını çiziyor.

 • ÖZLEM ALBAYRAK

 • HANDAN KAZANCI
  TV8'de yayınlanan Medya Durağı ve Kanal 7'de Akif Beki ile birlikte yönettiği Ters Köşe adlı analiz programlarıyla gündeme farklı perspektifler getiren, yazarımız Fehmi Koru'nun televizyonculuk serüveninin tarihi, özel kanalların kuruluş yıllarına dek uzanıyor. 11 yıldır bazen yorumcu-analist, bazen de bizzat program yöneticisi olarak ekranda olan Koru, bu tür programların "Semra Hanım izleyicisi kadar geniş bir kitle olmasa da" bir seyircisi olduğunu söylüyor. "O kitlenin en önemli tarafı kanaat önderi sayılabilecek insanlar olması. Dünyada neler oluyor diye merak eden ve hayatlarını bununla yönlendirebilecek durumda insanlar olması" diye konuşan Koru, bu programların gıdasını TV'den alan insanlara yorumu hazır sunduğunu söylüyor.

  SOHBET HAVASI

  Programlarına genellikle tanıdığı meslektaşlarını davet eden Koru, "Eğer bir fikrin daha az temsil edildiğini görürsem devreye giriyorum" diyor. Programda soru soran çatık kaşlı biri olmadığını söyleyen Koru, Medya Durağı'nda cevaplarla tatmin olursa eklemede bulunmadığını söylüyor ve ekliyor: "Ama bu az oluyor. Bir de sohbet tadı olsun istiyorum."

  Türkiye'nin şartlarının bazı konuların ortaya çıkması için bazı insanlara görev yüklediğini söyleyen Koru, kendisini bir görev insanı olarak görüyor. "TV kanalları ister istemez siyasi tavır alıyor, bunlar arasında benim görüşlerimi de yansıtmak gibi bir derdi olanlarla, ilişki kuruyorum" diyor. Geçmişte bütün TV'lerden davetler aldığını aktaran Koru, "Teklif gelse bile kalıcı ilişki kurmayacağım yerler var. Görüşlerimin sağlıklı bir zeminde ifade edilmesini isterim. Gazete serüveni de öyle. En rahat yazabildiğim gazete Yeni Şafak, müdahele olmadığı için buradayım" diye konuşuyor. Koru, konuya örnek vererek 1 Mart Tezkeresi'nde Kanal 7 ve NTV'nin dengeli politikasını beğendiğini söylüyor.

  YAZARLIK VE TV BİRARADA YÜRÜMEZ

  1994'te Flash TV'de Başkent Kulisi başladığından bu yana, her hafta en az bir programda gündem analizleri yapan Koru, "Kendimi televizyoncu olarak görmüyorum. TV gazeteciliği görselliği, haberi ön planda tutar. Ama ben, görüşlerimi yansıtıyorum" diyor.

  Bazen TV'yi ön planda tutan işler yapmayı düşündüğünü söyleyen Koru, "Ancak yazarlık ve TV bir arada yürümeyecek işler. Yazarlığı bırakıp böyle bir karar vermek için, ileri bir yaştayım. Bu 20 yıl önce yapılabilir bir tercihti ama bugün değil. Televizyonculuğu fikir açıklayıcı ve başkalarının fikirlerini açıklamayı sağlayıcı bir görev olarak görüyorum" diyor. Programların kalıcı olduğunu söyleyen Koru, "Bundan 10 yıl önceki programları DVD'ye çekiyoruz, bazen gözüm kayıyor. Mesela 1995'teki bir programı izliyorum. Aslında kalıcı yönü var, oradaki görüşler, belli yerlere yansımış, mesaj ya da yanlış mesaj olarak" şeklinde konuşuyor

  GERÇEK VE KURMACA İÇİÇE

  Reality Show'larla ilgili olarak ise, tabiat olarak yasakçılığa karşı olduğunu belirten Koru, "RTÜK'ün cezalandırma yerine caydırıcı politikalar izlemesi lazım." diyor. TV'nin maymun iştahlılığı doğurduğunu söyleyen Koru "Bir hafta, bir ay sonra alışıyorsunuz, fazlasını istiyorsunuz. Bunun filmi vardı, Michael Douglas'ın oynadığı "Oyun", gerçek mi, bir oyunun parçası mı adamın karıştırdığı bir filmdi. Ona dönüyor iş. Bu tehlikeli" diye konuşuyor sözlerinin sonunda.

  Fehmi Koru'nun yönettiği Medya Durağı'nda bugün, milliyetçilik ve muhafazakarlık konuşuluyor. Programda Milliyet yazarı Derya Sazak ve Sabancı Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ayşe Kadıoğlu var.
  [22.15/TV8]

  Tesadüfen Kadın İsterse

  TV'nin her modern icat gibi hem iyi hem kötü olduğunu söyleyen Fehmi Koru, "Eğer yapacak başka işim olmasaydı, öldürülecek zamanım olsaydı TV'yi tercih edebilirdim" diyor. İyi bir TV izleyicisi olmadığını ve ailesi izlerken, o an müsait olduğu için onlarla birlikte oturup TV izlediği günlerin haftada bir günü geçmediğini söyleyen Koru, o bir günde de Star'da yayınlanan Kadın İsterse dizisine rastladığını anlatıyor. Aslında TV'de tercihinin filmden yana olduğunu söyleyen Koru, bazen de DVD takviyesi yaptığını söylüyor.

  BİR YAYIN KAZASI

  Fehmi Koru, toplumda merak edilen, insanların başka türlü cevabını alamadıkları, gazetelerin çok da okunmadığı bir toplumda gündem programlarını yararlı gördüğünü söylüyor. "Gazete yerine günlük gıdasını TV haberlerinden alan insanlara yorumu da hazır sunuyor bu programlar" diye konuşan Koru, kısa bir süre önce TV8'de yayınlanan Medya Durağı programında başından geçen bir yayın kazasını şöyle anlatıyor: "Normalde, kameralar karşımızda, mikrofonlar takılr, ses provası yapılır, stüdyo karartılır. 10'dan geriye doğru sayılır. Biz döneriz kameraya, sonra o karartı aydınlığa dönüşür ve başlarız. Programda biz yayına girmeden aramızda konuşurken, 'Başla' diye işaret geldi. Stüdyo karartılmadan, uyarmadan pat diye girmişiz. Bir anlık tereddütle "susun başlıyor" dedim. Bunlar ekrana yansımış olarak, başlamış olduk."


  FİLMLERDEN SEÇMELER

  Rambo 1
  Vietnam gazisi John Rambo savaş sonrası ülkeye dönüşte hoş karşılanmaz. Küçük bir kasabada yaşayan arkadaşını görmeye gider ancak onun öldüğünü öğrenir. Bu arada O'ndan pek hoşlanmayan kasaba şerifinin tacizi, insan haklarına aykırı muameleye dönüşünce Rambo, polis teşkilatına ardından da orduya savaş aça.
  Orj. Adı: First Blood Yön: Ted Kotcheff Oyn: Sylvester Stallone, Richard Crenna, Brian Dennehy, Bill McKinney
  Kanal 7 / 20.00

  Paravana
  Kara listeye alındığı için işsiz kalan başarılı senarist Alfred Miller kendisini kamufle edecek birini aramaktadır. Yani Miller senaryolarını yazmaya devam edecek, bir başkası yazıyormuş gibi imzalayacaktır. Bunun için de bir barda kasiyer olarak çalışan eski arkadaşı Howard Prince ile bur anlaşma yaparlar.
  Orj. Adı: The Front Yön: Martin Ritt Oyn: Woody Allen, Zero Mostel, Herschel Bernardi, Michael Murphy
  Cnbc-e / 22.00

  Çağrı Cihazı
  Doktor Richard Avery, bir tıp konferansı için gittiği Hindistan'a oğlu Sam'i de götürür. Ama daha ilk gün oğlu kimliği belirsiz kişilerce kaçırılır. Richard, polisi işe karıştırmadan oğlunu bulmak isterken, kendini uyuşturucu trafiğinin içinde bulur ve Zolo adlı mafya liderinin tek başına üstesinden gelmek zorunda kalır.
  Orijinal Adı: Beeper Yön: Jack Sholder Oyn: Ed Quinn, Joey Lauren Adams, Gulshan Grover Türü: Macera
  TRT 1 / 01.05

  İskoçyalı 3
  Ölümsüz Conner MacLeod, 1994 yılında yaşamaktadır ve ailesiyle modern bir hayata uyum sağlamıştır. 300 yıldan fazladır Japonya'da efsanevi Neri Dağı'nda gömülü olan büyücü ve üç savaşçısı yanlışlıkla yeryüzüne döndürülünce iş yine ölümsüz MacLeod'a düşer.
  Orijinal Adı: Highlander-3 Yön: Andrew Morahan Oyn: Christopher Lambert, Mario Van Peebles
  ATV / 01.10

  TV TEL
  TRT: Ank. (312) 490 43 00 İst. (212) 259 72 75 İzm. (232) 463 02 03 KANAL 7: (212) 612 90 90 TGRT: İst. (212) 454 56 00 Ank. (312) 441 34 00 STV: (216) 344 85 60 MELTEM TV: (212) 639 08 85 FLASH TV: (212) 256 81 00 CNN TÜRK: (212) 413 56 00 STAR: (212) 448 90 00 KANAL D: (212) 413 51 11 atv: (212) 354 39 36 SHOW TV: (212) 355 01 01 tv8: (212) 288 51 52 CNBC- e: (212) 335 00 00 NTV: (212) 335 00 00 KANAL A: (312) 318 69 70 RTÜK: Tel: (312) 297 50 50 ALO RTÜK: 178

 •  
  Aliye için, kabus dolu günler yeniden başlıyor
  Sanem Çelik, Nejat İşler ve Halit Ergenç'in rol aldığı Aliye dizisinde bu akşam, eşiyle tekrar aynı evde yaşamaya başlayan Aliye'nin ev hayatı kabusa dönüşüyor. Aliye'nin aşkından ümidini kesen Deniz kendini içkiye vurur. Deniz'in varlığından rahatsız olan Sinan, Aliye'ye hesap sormaya kalkar. Diğer taraftan Kaynana İkbal İstanbul'a gelmek için can atmaktadır. Sinan Leyla'yla iş gezisine çıkmaya karar verir. Aliye'yi evde tatsız bir sürpriz beklemektedir.
  [ 21.40 / ATV ]

  Orta Asya'nın Nevruz kutlamaları İpek Yolu'nda
  Seyfullah Türksoy'un hazırlayıp sunduğu Türksoy'la İpek Yolu, Orta Asya'daki Nevruz kutlamalarından renkli görüntüler ekrana getiriyor. Baharın gelişini törenlerle kutlayan Türk Cumhuriyetleri ve toplulukları, Nevruz Bayramı'nın nasıl kutlanması gerektiğini, Nevruz adetlerini Türksoy'la İpek Yolu'na anlattıyorlar. Programda ayrıca kutlamalardan renkli görüntülerin yanı sıra halkla yapılan röportajlardan ve Nevruz Bayramı adetlerinden ilginç örnekler sunuluyor.
  [ 23.30 / KANAL 7 ]

  Bir büyük askeri deha: Cengiz Han!
  BBC'nin hazırladığı Cengiz Han, tarihin en büyük fatihlerinden biri oluşu ve askeri dehasıyla adı günümüze kalmış tarihi şahsiyet Cengiz Han'ı anlatan destansı bir hikaye. 12. yüzyılın sonlarında ufak kabilelerin birleşmesinden oluşmuş bir ülke olan Moğolistan'ı imparatorluk haline getiren Cengiz Han'ı Ed Bazalgette'nin yönetti. Belgeselde önemli filmlerde dublörlük yapmış birinci sınıf aktörler yer alıyor.
  [ 22.00 / NTV ]
  29 Mart 2005
  Salı
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED