AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
G Ü N D E M
İbn-i Arabi kâhin değil

Nostradamus'un kehanetlerini bile 'herkes her şeyi bizden aldı' yaklaşımıyla İbn-i Arabi'ye dayandırmaya çalışanlar olduğunu kaydeden Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, bu iddiaların bilimsel hiçbir kanıtı olmadığını söyledi

 • FATMA DURMUŞ / HABER MERKEZİ
  Büyük İslâm düşünürü Muhyiddin İbn-i Arabi üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, İbni Arabi'ye yazmadığı bir çok kitabın izafe edildiğini, onun popülaritesinden faydalanarak kazanç sağlandığını ifade etti. Bazı müslümanların 'herkes her şeyi bizden aldı' yaklaşımıyla Nostradamus'un kehanetlerini de İbn-i Arabi'ye dayandırmaya çalıştıklarını kaydeden Kılıç, bu iddiaların bilimsel hiçbir kanıtı olmadığını savundu. Kılıç, İbn-i Arabi'nin kehanet değil doktrin sahibi gerçek bir düşünür olduğunu, âlemin varoluşunu izah ederken harfler metafiziği yaptığını, ancak bunu yaparken de çok gizli sırları açığa çıkarmak derdinde olmadığını belirtti. İbn-i Arabi'nin "Harflerin İlmi" adlı eserinde âlemi harflerle şifreleştirip ehlinin anlaması açısından pedagojik bir gaye güttüğünü kaydeden Kılıç, Arabi'nin İslâm'ın metafiziğine yönelik görüşleri olduğu gibi pratiğine yönelik hukuk gibi diğer alanlarda da çalışmalarının olduğunu vurguladı.

  Bir Yoga kitabı bile Muhyiddin İbn-i Arabi'ye dayandırıldı

  "Havas ilmine, astoroloji ve kehanete yönelik eserler İbn-i Arabi'ye dayandırıldı. Bir yoga metni bile Arabi'ye izafe edildi" diyen Profesör Kılıç, Arabi'ye atfedilen yoga metninin zaman içerisinde nasıl ona aitmiş gibi gösterildiğini şu şekilde açıkladı: "Müslüman olan bir Hint'li tarafından önce Farsçaya daha sonra da bir Arap yazar tarafından Arapça'ya çevrilen bu kitabın girişine yazar şu ibareyi koydu: "Muhyiddin İbn-i Arabi'ye bu kitabı gösterdim. Baktı, inceledi ve muhteşem bir eser dedi." Bu ibarenin ne kadar gerçekle alakası olduğunu bilmiyoruz. Ancak bu ibareyle çevrilen kitap zaman içinde çoğaltılırken İbn-i Arabi'nin üzerine kaldı. Kitabın Adı 'Havz-ul Hayat'. Tasavvuf üzerine çalışan ve kitaplar yazan bazı Osmanlı uleması da bu eserden İbn-i Arabi'nindir diyerek faydalandılar." Kılıç, Arabi'yi izafe edilip de onun olmayan başka bazı eserlerin de adlarını verdi. Buna göre o kitaplar şunlar: " Şeceret-ül Kevn (Hayat Ağacı). Risale-i Ehadiye- Dürrü Meknun (Gizli İnciler- Gerçek yazarı: Ahmet Bican.) Prof. D. Kılıç, İbn-i Arabi'ye dayandırılan ve Osmanlı Devleti'nin kuruluşu ve akibetini anlatan Şecere-tül Numaniye adlı eserin de ona ait olmadığını savundu. Kılıç; "Osmanlı Devleti'nin kurulacağını, kaç yıl payidar kalacağını ve nasıl son bulacağını anlatan Şecere-tül Numaniye (Numan'ın Soy ağacı) adlı kitap da ona dayandırılıyor. Bu kitap Hanefi Mezhebi'nin kurucusu Numan Bin Sabit'e gönderme yaparak Osmanlı'nın bir hanefi devlet olduğunu da anlatır. Ancak bu kitabın 16.yüzyıldan geriye metni bulunmamaktadır." dedi. İbni Arabi'nin Halep'de bulunduğu sıralarda kendi yazdığı kitapların listesini yaptığını ve bu listede 250 kitabı naklettiğini hatırlatan Kılıç sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu kitap listesinde Şecere-tül Numaniye'nin adı yok. Ancak İbn-i Arabi listenin sonunda 'hatırlamadıklarım olabilir' diyor. Ama O sırada Halep'de yani Anadolu coğrafyasındaydı. Bu coğrafyaya dair bir eseri hatırlamayacağını sanmıyorum. Bu kitabın Osmanlı devrinde yazılıp İbnül Arabi'ye izafe edildiğini düşünüyorum.

  Şimdiki veriler ışığında konuştuğumuz zaman bu kitabın ona ait olmadığını söyleyebiliyoruz. Bu kitabın gerçek yazarının kim olduğunu ise bilmiyoruz."

  KABALA METİNLERİNDE İBN-İ ARABİ ETKİSİ VAR

  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, İbn-i Arabi'nin Nostradamus'u etkileme ihtimalinin şu şekilde varolabileceğini söylüyor: "Nostradamus Fransız Yahudi kabalistidir. Kabala metinleri üzerinde çalışan bazı Yahudi bilim adamları derlerki 'Kabala'nın bir çok metni İslam Tasavvufu'ndan alınmıştır.' Bu adamlar Ortodoks yani Selefi Yahudiler'dir. Yahudilerin özellikle İspanya tecrübesinde İslâm sufilerinden tesir aldıklarını iddia ederler." Profesör, İslâm tasavvufunun da dış kaynaklardan etkilendiğini söyleyenler olduğunu hatırlatarak şu noktaya dikkat çekiyor: "Yahudiliğin mistik taraflarının doğuşuna İslâm Sufileri neden oldu diyen Yahudi araştırmacılar var. Çünkü Kabala Ortaçağ İspanya'sında ortaya çıktı. Bu araştırmacılardan biri de Paul Fenton adında bir Yahudi. Fenton, Kabala metinlerinde İbnü'l Arabi'nin Arapça metinlerinin İbranice'ye çevrilerek bire bir alıntı yapıldığını ispatladı." • 2 Mayıs 2005
  Pazartesi
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED