AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
S A Ğ L I K
Tümör, stres, diş
omuzu ağrıtıyor

Omuz ağrısı deyip geçmeyin. Dr. Altınbilek, omuz ağrısının akciğer hastalığı ya da tümörden olabileceği gibi diyabet, diş ya da stresin de omuzda ağrı yapabileceğini söylüyor.

Eğer bilgisayar başında fazla mesai harcıyorsanız muhtemelen siz de omuz ağrısından şikayet edenlerdensinizdir. Zaman zaman hepimizin ortak şikayetleri arasında yer alan omuz ağrısının bir çok sebebi olabileceğini belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı ve Tamamlayıcı Tıp Derneği Başkan Yardımcısı Dr. Turgay Altınbilek özellikle geçmeyen omuz ağrısını ciddiye almayı öneriyor ve omuz ağrısıyla ilgili önemli bilgi veriyor.

Omuz ağrısı şikayetinin belirtileri nedir?

Hasta ağrı nedeniyle uyuyamaz, omuz hareketleri her yöne, özellikle yana açılma kısıtlı ve ağrılıdır. Omuz hareketsiz, sabit bir şekilde tutulursa ağrı kesilir.

Omuz ağrısı hangi sebeplerden dolayı ortaya çıkar?

Kronik akciğer hastalığı, akciğer tümörleri, şeker hastalığı, boyun hastalıkları, uzun süre omuzun hareketsiz kalması omuz ağrısı yapabilir. Ayrıca omuz ağrısında dişlerdeki sorunlar da etkilidir ve bu yüzden diş tedavilerinin derhal yapılması gerekir.

Farklı hastalıklar da omuz ağrısında etken midir?

Omuz ağrısı omuzdaki tendon, kas , bursa enflamasyonu ve eklemdeki dejeneratif değişikliklerden olabileceği gibi, travma, enfeksiyonlar, tümorler, boyun fıtıkları, romatizmal hastalıklar, gut, kalp hastalıkları, safra kesesi hastalıkları, geçirilmiş bazı önemli ameliyatlar da omuzda ağrı oluşturur.

Gergin tipin ağrısı fazla

Stres, gerginlik gibi psikolojik durumlar da omuz ağrısı yapar mı?

Stresli, gergin , sıkıntılı ve hafif bir ağrıyı tolere edemeyecek kadar ağrı eşikleri düşük kişilerde omuz ağrısı çok daha fazla görülür ve hasta omuz ağrısını normalden daha şiddetli yaşayabilir.

Omuz ağrısı olan kişiye ağrılarından kurtulması için neler öneriyorsunuz?

Başlangıç döneminde ıstırahat ve buz uygulaması ağrının azaltılmasında en etkili yöntemdir. Ağrı şiddetli ise ağrı kesici ilaçlar kullanılabilinir. Ağrı azalmaya başlayınca omuz hareketlerini artıran egzersizler yapılmalıdır. Yapılan bu uygulamalara rağmen hastanın ağrıları geçmiyorsa fizik tedavi ve diğer tamamlayıcı tıp tedavilerini öneririm.

Hangi yaşlarda omuz ağrısı daha yoğun olarak ortaya çıkar?

Hastalar çoğunlukla kırk yaşın üstündedir. Ama 40 yaşın altında olup ağır bir tempoyla çalışan, boyun fıtığı, kalp ve safra kesesi rahatsızlıkları olan ve travma geçiren hastalarda da görülebilir.

Tedavi olarak ne öneriyorsunuz?

Tedavideki amaç ağrıyı ortadan kaldırmak ve hastanın omuz hareketlerini rahat bir şekilde yapılabilmesini sağlamaktır. Bu amaçla omuz bir askıyla ıstırahata alınmalıdır. Kol vücuda yapışık, el ve ön kol biraz yüksekte tutulmalıdır. Yaklaşık 48 saat omuza 3 saat arayla 20 dakikalık buz uygulanır. Ağrı kesici ilaçlar yanında fizik tedavi, akupunktur, nöralterapi , laser ve egzersiz tedavileri uygulanır.

 
Anne olmayı ertelemeyin!..
Annelik her kadının tatmak istediği bir duygu. Fakat yoğun iş hayatı ve kadınların sorumluluklarının hızlı artışı ileri yaşta anne olmayı beraberinde getiriyor. Ancak ileri yaşlarda anne olmanın bazı dezavantajları olduğunu unutmamak gerekiyor.
Sıcak ve nemli
hava çarpıyor

Sıcak-nemli havanın, sıcak-kuru havadan daha fazla rahatsız edici olduğunu söyleyen İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, sıcak nemli havanın insan sağlığını tehdit ettiğini söyledi.
Güneş gözlügü gözünüzü bozmasın
Tükürükten kanser teşhisi
Kaliforniya Üniversitesi'nde araştırmalar yapan bir grup uzman tükürükten göğüs kanseri ve diğer tümörlerin teşhis edilebileceği açıkladı. İmedya sitesinde yer alan habere göre, baş ve boyun kanseri riski taşıyan 700 hastanın DNA değişimlerinin incelendiği bir araştırma sonucunda, çok basit bir tükürük testiyle bu değişimlerin izlenerek kanserin gerçekleşmeden önlenebileceği ortaya çıktı. Dr. Joseph Califano, yaptığı açıklamada, "Bu buluş, kanserin önlenmesinde altın bir fırsat. Bundan böyle hastalar ameliyatın güçsüzleştirici etkilerini ve kemoterapinin toksik sonuçlarını yaşamak zorunda kalmayacaklar" dedi. Araştırmada görev alan doktorlardan Wayne Koch ve David Sidransky, kanserin durdurulmasında önemli yararlar sağlayan moleküler yaklaşımlı araştırmalarının, habis hücrelerin durdurulmasına kesin sonuç sağlayacak araştırmalara önemli bir başlangıç olduğu görüşündeler. Şimdi de kanserli hücrelerde hastalığın tekrarlama riskini belirleyecek büyük bir deneye başlayan araştırmacılar araştırma sonucunda hastadan daha az hücre alıp tümörü yok etmeyi hedefliyor.
Isırgan kepeği önlüyor
Başta kanser olmak üzere, kansızlık, böbrek taşı, romatizma, varis gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ısırganotu, sorunlu saçların da ilacı. Ergenlik sivilcelerini yok eden ısırgan, ayrıca saçları canlandırıyor, dökülmesini önlüyor, sıkılaştırıyor ve kepeği gideriyor.
17 Mayıs 2005
Salı
 
Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED