AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
Y E M E K
Bayat ekmekleri ne yapmalı?

Ekmek, Anadolu insanının vazgeçilmez katığı aynı zamanda geleneği, inancı ve kutsal sembolüdür. Alın terinin, emeğinin, umutlarının, hayallerinin sembolüdür. Emeğin sıcak meyvesi, umutsuzluğun çabuk tesellisidir. Hamurunda emek, mayasında umut vardır. Alınteri ile eş manaya gelir. İnsanla olan serüveni topraktan tarlaya, tarladan değirmene, değirmenden fırına ve sonrasında sofraya kadar uzanır. Üzerine yeminler edilir. Yere düşürülmez. Düşürüldüğünde derhal kaldırılır ve üç defa saygıyla öpülür. Üzerinden kesinlikle geçilmez. Kırıntısı bile atılmaz, ya toplanıp "zengin olmak" için yenilir veya kuşlara atılır. Ekmek soframızın katığı olduğu kadar hayat biçimimizi de oluşturur. Onun güzel tadı dilimizde öylesine yer etmiştir ki, atasözlerimizde, benzetmelerde, günlük yaşamda bir an bile bırakmaz peşimizi.

Ülkemizde birçok sektör son yıllarda olumlu gelişmeler kaydetti. Yeme-içme sektörünün birimlerinden olan unlu mamuller de bu olumlu gelişme ve değişimlerden nasibini aldı. Bilindik klasik fırınlar artık yerini lüks fırınlara bıraktı. "Fırınların Marketi" olarak adlandırılabilen bu yerler, neredeyse bir pastaneden farksız hale geldi.

Asıl amacı ekmek almak olan bir kişi, bu fırınlara girdiğinde karşılaştığı envai çeşit unlu mamuller karşısında iştahı kabararak gereğinden fazla ürün alır hale geldi. Tüm bunların sonucunda da evlerde veya işyerlerinde ekmek israfı baş göstermeye başladı. Fazladan ekmek alınıp da bayatlaması sonrası ekmeklerin çöpe atılması bizim kültürümüzde hiç de hoş karşılanmayan bir tutumdur. Çöpe atılan ekmekler bizlere hem maddi hem manevi ziyanlar verir.

Bayat ekmek sorunu

Bayat ekmek sorunu birçok kişi tarafından tarafıma sıklıkla sorulan konuların başında gelir. Gelen sorular arasından çıkarttığım sonuca göre birçok kişinin derdi bayat ekmeği yiyememek, yese bile diğer ev halkının özellikle çocukların kesinlikle taze ekmek yemek istemeleri. Bunun sonucunda çöpe atılan bayat ekmekler bu kişilerin özellikle manevi anlamda üzülmesine neden oluyor. Aslında bayat ekmeğin kullanım koşulları veya değerlendirme noktaları bilindiğinde evlerde veya işyerlerinde 1 gr dahi ekmek çöpe gitmez. Bu hafta ve önümüzdeki hafta sizlere bayat ekmekleri nasıl değerlendireceğimizin bilgilerini aktarmaya çalışıp, birkaç da yemek tarifi vereceğim. Sizlere tavsiyem bu tarifleri mutfağınızın görünen bir köşesine asdıktan veya yemek defterinizin en baş sayfasına yazdıktan sonra sık sık uygulamak olacaktır. Böylece bayat ekmek problemini de ortadan kaldırabilirsiniz.

(Haftaya "Ekmek Tüketimi", "Ekmek İsrafı Nasıl Önlenir?" konularına yer vereceğiz.)

MUTFAK GÜNDEMİ

EKMEK İSRAFI YAPMAYALIM

12 Mayıs 2005 tarihli gazetelerde Sn. Başbakanımız israf konusuna, özellikle ekmek israfı konusuna değinmiş.
"BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, İzzet Baysal Şükran Günleri açılış töreninde israfın baş düşman ilan edilmesi gerektiğini belirtirken, "Pantolonlarımızın söküklerini ve aşınan yerlerini dikerek giydiğimiz günleri hatırlıyorum" diyerek çocukluğundan örnek verdi. Erdoğan, şimdi böyle bir şeyin yaşanmadığını vurgularken, modacıların tepkisine sebep olabilecek şu sözleri sarf etti: "Şimdi süratle moda... Bu, tüketim ekonomisi. Bir tarafta fakir, fukara, garip, guraba var, bir şey bulamıyor. Fazla varsa ona ver. Toplumsal kalkınma budur. Bunu başarmamız lazım. Biz israf ekonomisinin baş aktörleriyiz. Sadece ekmek gibi kutsal bir ürünü, korkunç bir şekilde nasıl israf ettiğimizi düşünün. Çöplükler, atılan ekmeklerle dolu. Bu konuda hassasiyet yok. İsrafı baş düşman ilan etmeliyiz."

EKMEKLİ LEZZETLER

YUMURTALI EKMEK AŞI

MALZEMELER: 2 soğan - 4 diş sarımsak - 4 çay bardağı zeytinyağı - 2 yumurta - 1 çay bardağı su - 1 çorba kaşığı tereyağı (arzuya göre üzerinde gezdirmek için) - 1 çorba kaşığı salça - tuz - karabiber - kırmızıbiber - bayat ekmek YAPILIŞI: Tavaya yağı alıp piyaz olarak doğradığımız soğanları pembeleştirelim. Salçayı ve 1 çay bardağı suyu ilave ederek birkaç dakika kaynatalım. Bayat ekmeği dilimleyerek fırında kıtırlaştıralım. Kip kip doğrayarak tavaya atalım. Soğanlarla ekmekleri karıştırarak tavanın kenarına alalım. Tavanın ortasına yumurtaları kıralım. Üzerine tuz ve karabiber ekleyelim. Tavanın kapağını örterek yumurtaların pişmesini sağlayalım. Sarımsakları dövüp yoğurda ilave edelim. Hazırlanan sarımsaklı yoğurdu servis tabağına alalım. Üzerine ekmek aşının şeklini bozdurmadan çıkaralım. Tereyağını eritip kırmızıbiber ilave ederek hafifçe yakalım. Ekmek aşının üzerine gezdirerek servis yapalım.

EKMEK HELVASI

MALZEMELER: 3 su bardağı bayat ekmek içi (ovalanmış) - 1 su bardağı şeker - 1,2 su bardağı erimiş tereyağı - 1,5 su bardağı süt - tarçın - vanilya - üzerini süslemek için çekilmiş antep fıstığı YAPILIŞI: Bayat ekmek içini ufalayıp (ekmeğin kenarlarından çıkan parçaları çorbada kullanmak üzere fırında kıtırlaştırabilirsiniz) - 3 su bardağı ekmek içini tereyağına ilave edelim. Sürekli karıştırark renk alana ve hafif bir esmerlik kazanana dek kavuralım. Ayrı bir tencerede şekeri ve sütü kaynatıp alalım. Vanilyayı ekleyelim. Ilık süt şerbetine ekmekli malzemeyi ilave edelim. Kapaklı olarak 15 dk bekletelim. Tane tane olan helvayı servis tabağına alıp çekilmiş Antep fıstığı ile üzerini süsleyelim.


LEZZETLİ SÖZLER

Aç olan ekmek yer, para yemez
Toka ne versen istemez
Karnı tok olan konuşur, aç ne bulsa yer
Aç ne yemez, tok ne demez
(Atasözü)


14 Mayıs 2005
Cumartesi
 
RAMAZAN BİNGÖL


Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED