AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
Y A Z A R L A R
Yaş tashihinden yararlanabilir miyim?

Faik ÖZTEKİN: Sayın Tahsin Bey! Doğum tarihi gerçek olarak 1959 yılıdır, fakat nüfus cüzdanımda 1965 yılı olarak yazılmıştır. 01.02.1981 senesi itibari ile işe başlangıç tarihi olarak sigortalı çalışmaktayım. İşgünü sayısını 8100 den fazla doldurmuşum. 2004 yılını Temmuz ayında İstanbul Bakırköy 3. Asliye Hukuk Mahkemesinin Kararı'yla (Bakırköy Devlet Hastanesinin DNA test sonuçları esas alınarak) gerçek doğum yılım 1959 olarak saptanmıştır. Ne zaman emekli olabilirim? Yardımcı olmanızı..

Yaş tashihi - düzeltmesi - konusunda, 5198 Sayılı Kanun ile 506 Sayılı Kanun'un 120. maddesine eklenen aşağıdaki fıkranın hükmüne göre, artık işe giriş tarihinden sonra yapılmış olan bütün yaş düzeltme kararları emeklilik için geçersiz hale gelmiştir. Hüküm şöyle:

'İş kazalarıyla meslek hastalıkları, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortasından gelir ve aylık tahsisleri ile sermaye değerinin hesabında, iş kazasının olduğu veya meslek hastalığının hekim raporuyla ilk defa tespit edildiği veya sigortalıların yürürlükten kaldırılmış 5417 ve 6900 sayılı kanunlara veya 506 sayılı Kanun ile diğer sosyal güvenlik kurumlarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihten sonraki yaş tashihleri dikkate alınmaz.'

Bu hükme göre, okuyucumuzun yaş düzeltmesi SSK tarafından dikkate alınmayacak, 1965 doğumlu olarak işlem görecektir. Çünkü yasakoyucu yaş tashihinin niteliğine bakmamıştır. Okuyucumuz, 25 yıllık sigortalılık süresini, 46 yaşını ve en az 5075 prim ödeme gününü tamamlamak şartıyla emekli olabilecektir, değişik geçici 81. maddeye göre. Mevcut hükümlere göre, prim ödeme gün sayısı yönünden sorunu olmadığına göre, 01.02.2006 tarihinde 25 yıllık sigortalılık süresini, 2011 yılında da 46 yaşını doldurduktan sonra, emekliliğini isteyebilecektir.

Bağ-Kur'dan ne zaman emekli olabilirim?

m.k.: İyi günler, 1 kaç hafta önce mail attım ancak cevap alamadım. sorumu tekrar yöneltmek istiyorum. 01.01.1953 doğumluyum. 20.01.1988 tarihinden beri esnaf Bağ-Kuruna bağlıyım. Primlerim hiç aksamadı. 1988'den beri her ay eksiksiz ödedim. Ne zaman emekli olabileceğim?

Okuyucumuz, yürürlükte bulunan hükümlere göre, 25 tam yılı (eksiksiz prim ödeme gerekli) ve 53 yaşını doldurduğunda emekli olabilecektir. Okuyucumuz, 53 yaşını 01.01.2006 tarihinde, 25 tam yılı ise 20.01.2013 tarihinde doldurarak Bağ-Kur'dan emekliliğini isteyebilecektir.

Kesilen yetim aylıkları nedeniyle faiz - gecikme cezalarının affı mümkün mü?

Şule GÖK: Değerli yazarım, insanlar, sosyal yaşamlarını yükseltebilme adına bir takım uğraşlar verirler. Yıllar sonra hak etmedikleri muameleye uğradıklarında şaşırıp kalırlar: eski SSKlı yetimlere uygulanan bir haksızlık var: Bizler, 2003 Yılına kadar SSK yetim aylığı alırken Bağ-kur'dan da maaş aldığımız için SSK yetim aylığını kesti. Bir de üç kuruşluk birikimimizle SSK yetim aylığı alırken Bağ-kur'a prim ödediğimiz aylara da SSK fuzuli maaş ödendi diye faiziyle ceza kesti. Biz yaşlıların suçu nedir? Yaşlı oldukları için sesini duyuramamaları mı? SSK, "Güncelleme Belgesi" istiyor, bizler de beyanı veriyoruz. Dürüstlüğün karşılığı bu mu acaba? Bizler Bağ-kur maaşlarıyla geçinmeye çalışıyoruz. Maaşlarımızın bir kısmı haczedildi. Üç kuruşluk maaşla bu hayat koşullarında yaşanılabilir mi? Kesilen SSK yetim aylıklarına mı yanalım; kesintilerle kuşa dönen Bağ-kur maaşlarına mı? Bu problemi çözmeniz için sesimizi duyurmanızı can-ı gönülden arzuluyoruz.En azından SSK'nın kestiği ceza affedilirse, bizler, Bağ-kur maaşlarıyla idare ederiz. Bu haksızlığa uğrayanların 50 bin civarında olduğunu Tahsisler Daire Başkanlığı'ndan öğrendik.

Ahmet GÖKTAŞ: Değerli yazarım, Annem (Hatice Hanım), 1977-1989 yılları arasında Bağ-kur'a prim ödüyordu. 1989'da Bağ-kur faaliyetini durdurdu. 1997-1999 yıllarında Bağ-kur'a tekrar prim ödeyerek 1999'da isteğe bağlı Bağ-kur emeklisi oldu. Aynı zamanda annem, 1980-2003 yılları arasında babasından SSK yetim aylığı aldı. SSK ilk kez 2003 Ekim ayında"Güncelleme Belgesi" istedi. Verdiğimiz beyanla SSK yetim aylığını kesti. Faiziyle birlikte 15 milyar lira borç çıkardı. Paranın tamamını hemen istiyor. Ancak SSK cezanın % 90'ını annemin Bağ-kur'dan emekli olduğu dönemlerden de istiyor. Oysaki hükümet, 2003'te çıkardığı SSK "çalışanlar maddesine, buralardan gelir ve aylık alanların da maaşı kesilir" hükmünü ekledi. Annem,1999'dan sonra Bağ-kur'dan emekli maaşı almaya başlamışsa SSK neden 1999-2003 yıllarına da borç çıkarıyor? 2003'te çıkarılan "buralardan gelir ve aylık alanların da maaşı kesilir." hükmüne ters görünüyor. SSK ilk kez 2003' de "Güncelleme Belgesi" İstedi. 59 yaşında olan annem, Kanunu nereden bilebilsin? 1999-2003 yılı: 7 milyar 800 milyon (emeklilik dönemi). Bu konuyu gündeme getirirseniz memnun oluruz. Yardım bekliyoruz. Tahsisler Daire Bşk.'na (Ankara) göre, bu durumda olan 50 bin civarında yetim varmış.. Yetim aylıklarının kesildiğine mi yanalım gelen borçlara mı? En azından SSK tarafından çıkarılan faiz ve ceza borçları affedilirse memnun oluruz. Uykularımız kaçmaz.

Okuyucularımızın taleplerini kamuoyuna yansıtmak için bu mailleri sunuyorum.



14 Nisan 2005
Perşembe
 
TAHSİN SINAV


Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk
Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED