AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
T E L E V İ Z Y O N
Her türden belgesel TRT'de

Önümüzdeki sezonda TRT ekranlarına gelecek olan belgeseller, tarihten, sinemaya, bilimden sanata kadar olan geniş yelpazesi ile izleyiciye farklı bir alternatif sunuyor.

 • TELEVİZYON SERVİSİ
  Ekranda belgesellere en fazla yer ayıran kanal olan TRT, bu geleneğini yeni yayın döneminde de bozmuyor ve farklı türlerde hazırladığı belgeseller ile her zevke hitap ediyor. Ankara Televizyonu Belgesel Programlar Müdürlüğü tarafından hazırlanan pekçok belgesel yapım aşamasında. Önümüzdeki sezonda TRT'de gösterilecek olan belgeseller, tarihten, doğaya ve bilime kadar olan geniş konu yelpazesi ile her kesime hitap ediyor.

  Film Başlıyor; Mehmet Açar'ın danışmanlığını yaptığı belgeseli Fehmi S. Eralp yönetiyor. Fatih Akın, Ferzan Özpetek, Nuri Bilge Ceylan, Yeşim Ustaoğlu, Derviş Zaim, Zeki Demirkubuz ve Kutluğ Ataman gibi Türk sinemasının son döneminde başarılarıyla kendilerini kanıtlamış yedi yönetmenin yer aldığı belgeselde, "A'dan Z'ye film üretme sürecini" anlatılıyor.

  Dev Kanatlar: Kara Akbaba; Kara akbabaların bir yıllık yaşam serüvenini konu alan belgesel, Kızılcahamam ve Eskişehir'deki kara akbabaların doğal yaşamlarına dahil ediyor izleyiciyi. Belgeselin yönetmenliğini Ece Soydam'a, yapımcılığı ise Muzaffer Evci'ye ait.

  Asya'nın Kandilleri; Yapım ve yönetimi Muharrem Sevil'e, görüntü yönetmenliği ise Kamil Kayalı'ya ait olan belgesel, 6 ülkede 73 gün süren çekimler sonunda hazırlandı. 13 bölümlük belgeselde, Türk dünyasının önemli isimleri dramatik anlatımla ele alınıyor.

  Türk Spor Tarihi; Y. Yücel Özden'in hazırladığı ve Osmanlı'nın Son Dönemi, Tanzimat Dönemi, İlk Spor Kulüplerimiz, Atatürk Dönemi Spor, Olimpiyatlar, Cumhuriyet Dönemi Spor ve Sporda İlk Örgütlenmeler gibi başlıklardan oluşan belgesel, Osmanlı'dan günümüze Türk sporunun gelişimini anlatıyor.

  Dünyaya Doğan Güneş; Mehmet Ali Özpolat'ın yönettiği, çekimleri çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen Dünyaya Doğan Güneş-İslam Bilim Tarihi adlı 10 bölümlük belgesel, tarih boyunca dünya bilim tarihine sayısız katkıları olan bilim adamlarıyla onların icat ve keşiflerini ele alıyor.

  Otantik Türk Ekmekleri; Meryem Bayar'ın hazırladığı Otantik Türk Ekmekleri adlı belgeselde Orta Asya'dan günümüze Türk ekmeklerinin tarihçesini ele alıyor.

  Kadınlar İçin Kadınlar; Hollanda Dışişleri Bakanlığı ile Çağdaş Kadın ve Gençlik Vakfı'nın, Ankara'nın Mamak ilçesinde yürüttüğü proje çerçevesinde hazırlanan belgeselin yönetmenliği Mihriban Tanık'a ait. Belgesel, geleneksel aile yapısı içinde yaşayan gecekondulu kadınlarının, bu proje sürecinde ve sonunda yaşayacakları değişimi ele alıyor.

  Osmanoğlu'nun Sürgünü, Öncesi ve Sonrası; Kerime Senyücel'in yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği, çekimleri İstanbul, Suriye, Lübnan, Ürdün, Fransa, İtalya, ABD, İngiltere ve İsviçre'de gerçekleştirilen belgesel, Osmanlı Devleti'nin son dönemini ve halifeliğin kaldırılmasıyla sürgüne giden hanedanın öyküsünü ele alıyor.

  Müziğin Ustaları; Yapımcılığını Hayrullah Oğuz'un, yönetmenliğini Birol Başaçık'ın üstlendiği belgesel, müzik alanında eserler üreten ve bu eserleri yurtiçinde ve yurtdışında başarılı icraatlarıyla hayata geçiren büyük ustalarımızın yaşantılarını ve eserlerini mercek altına alıyor.

  Kozalar Örülürken; Yapımcılığını Korkmaz Göçmen'in, yönetmenliğini Canan Silleli'nin üstlendiği belgesel, ipekböcekçiliğini bir gelenek gibi sürdüren köylülerin yaklaşık 4 ay boyunca süren telaşlarını, üretim aşamalarını ve bir zamanlar koza alımlarının merkezi olarak bilinen Bursa'daki Koza Han'ın tarihini anlatıyor.


  Şeytan bu kez, bir aileyi parçalamaya uğraşıyor

  Yönetmenliğini U. Yağmur Yavuz'un yaptığı, Mürşit Ağa ve Tuğçe Ersoy'un rol aldığı Şeytan dizisinde, insan görünümüne girerek dünyalıları ziyarete gelen Şeytan, her bölümde insanların hayatına girerek onların işlerine ve kararlarına etki etmeye çalışıyor. Dizinin bu akşamki bölümünün konusu şöyle; Fazıl Özkök zengin bir işadamıdır. Cengiz ve Ceren adında iki de çocuğu vardır. Cengiz'in okuldan arkadaşı olan Bahar, Cengiz'in de yardımıyla babasının işyerinde çalışmaya başlar. Zamanla Bahar ve Fazıl arasında yakınlaşma olur.
  [ 20.00 / KANAL 7 ]


  FİLMLERDEN SEÇMELER

  K 9
  Polis müfettişi olarak çalışan Dooley, yaşadığı kasabada uyuşturucu ile mücadele etmeye çalışmaktadır. Dooley'in çok yakın arkadaşlarından biri ona becerikli bir köpek hediye eder. Jerry Lee adlı bu köpek, aslında özel olarak eğitilmiştir. Bundan sonraki mücadelelerinde başarılı bir ikili olan Jerry Lee ile Dooley, suçlulara göz açtırmamaya kararlıdır.
  Orj. Adı: K 9 Yön: Rod Daniel Oyn: James Belushi, Mel Haris Yapım Yılı: 1989 Türü: Macera / Aksiyon
  STAR / 20.00

  Asteriks ve Oburiks
  Kleopatra ve kibirli Sezar, Mısır halkının büyüklüğü konusunda fikir ayrılığına düşer. Kleoparta, Sezar'ın aksine, Mısır halkının da Romalılar kadar büyük bir medeniyet olduğunu düşünmektedir. Sonunda iddiaya girerler. Mısır halkı birkaç ay içerisinde Sezar için bir saray yapacaktır. Bu gerçekleşirse, Sezar Mısırlıların büyük insanlar olduğunu açıklayacaktır.
  Orijinal Adı: Mission Cleopatra Yön: Alain Chabat Oyn: Gerard Depardieu, Christian Clavier, Jamel Debbouze
  KANAL D / 20.30

  Günahlar
  Yüzünün korkunç bir deformasyon geçirmesine sebep olan ölümcül bir hastalık Rocky Dennis'in hayatını karabasana çevirir. Annesi Rusty ve onun arkadaşlarıyla mutlu olan delikanlı, dış dünyada acıma ya da iğrenme tepkileriyle karşı karşıya kalmaktadır. Çok kolay arkadaş edinen Rocky, kör olduğu için görünüşüne aldırmayan Diana'e âşık olur.
  Orijinal Adı: Mask Yön: Peter Bogdanovich Oyn: Cher, Eric Stoltz, Sam Elliott, Estelle Getty, Laura Dern
  Cnbc-e / 22.00

  Geleceğe Dönüş 1
  Marty Mcfly, çılgın profesör tarafından icat edilmiş plütonyumla çalışan bir zaman makinesiyle 1955'li yıllara gider. Kendini anne babasının lise yıllarında bulan Marty, zaman içinde yeni bir boyut açarak olayların gidişatının değişmesine sebep olur. Marty'nin artık, bu sürprizlerle dolu yolculuğun sonunda, gelecekte bıraktığı anne ve babasını tanıştırıp, bir şekilde birbirlerine aşık olmalarını sağlamak zorundadır.
  Orijinal Adı: Back To The Future 1 Yön: Robert Zemeckis Oyn: Michael J.Fox, Christopher Lloyd Türü: Komedi
  TRT 1 / 22.15

  Süreyya
  Alman bir anne ve İranlı bir babanın kızı olarak dünyaya gelen Süreyya'nın fotoğrafını gören İran Şahı genç kızla tanışabilmek için kızkardeşini aracı yapar. Süreyya ve Şah kısa bir süre sonra evlenirler. Ancak Süreyya tahta bir varis doğuramayınca Şah onu boşar ve sürgüne gönderir.
  Orj. Adı: Süreyya Yön: Lodovıco Gasparını Oyn: Anne Valle, Erol Sander (2003) Türü:Drama
  STAR / 01.30

  TV TEL
  TRT: Ank. (312) 490 43 00 İst. (212) 259 72 75 İzm. (232) 463 02 03 KANAL 7: (212) 612 90 90 TGRT: İst. (212) 454 56 00 Ank. (312) 441 34 00 STV: (216) 344 85 60 MELTEM TV: (212) 639 08 85 FLASH TV: (212) 256 81 00 CNN TÜRK: (212) 413 56 00 STAR: (212) 448 90 00 KANAL D: (212) 413 51 11 atv: (212) 354 39 36 SHOW TV: (212) 355 01 01 tv8: (212) 288 51 52 CNBC- e: (212) 335 00 00 NTV: (212) 335 00 00 KANAL A: (312) 318 69 70 RTÜK: Tel: (312) 297 50 50 ALO RTÜK: 178

 •  
  Şoray Uzun, Sultandağı'nda
  Şoray Uzun'un hazırlayıp sunduğu Şoral Uzun Yolda, bu akşam Afyon'dan ilginç görüntüler getiriyor ekrana. Programda dünyaca ünlü kirazların yetiştiği Afyon Sultandağı'nda düzenlenen Kiraz Festivali ile ilgili görüntüler Şoray Uzun'un neşeli sunumu ile yansıtılıyor. Eşi kahvede otururken, oto lastiği değiştiren 65'lik Vesile Nine ile keyifli bir söyleşi gerçekleştiren Şoray Uzun, ayrıca Afyon'da Eber Gölü'nün içler acısı görüntülerini yayınlayarak bir bir çevre katliamına dikkat çekiyor.
  [ 21.30 / KANAL 7 ]

  Bayati makamından örnekler
  Türk Sanat Müziği'ne gönül verenlerin programı Gülneva, Ayşe Egesoy ve Ertuğrul Erkişi'nin sunumuyla ekrana geliyor. Bugüne kadar, Türkiye'de hazırlanmış en geniş kapsamlı musiki programı olan Gülneva'da bu akşam, Bayati makamı ele alınıyor. Makama ait seçkin eserlerin, usta yorumculardan dinlenebileceği programda ayrıca, musikinin yaşayan ustalarıyla birlikte, Bayati makamının usûl ve nazariyâtına ait geniş kapsamlı bir sohbet de gerçekleştiriliyor.
  [ 23.40 / SAMANYOLU ]

  Yeni lezzetler Davetsiz Misafir'de
  Lezzet düşkünü 'Davetsiz Misafir', bilinmeyen yemek tarifleri toplamaya devam ediyor. Mustafa Kemal Kahraman'ın sunduğu programda, uluslararası yemek tarifleriyle de izleyiciye yeni lezzetler aktarılıyor ve Kahraman, Hatay'da karşılaştığı Afganistanlılarla malzemeleri Afganistan'dan gelen 'Afgan Pilavı'nı yapıyor. Afgan geleneklerine göre pilavın tadına bakan Davetsiz Misafir, ardından Samsun'da, 'Haluj'un yapılışına şahit oluyor.
  [18.00/SAMANYOLU]

  Herkes 'yaşam ve ölümü' konuşuyor
  Okan Bayülgen'in sunduğu Herkes Bunu Konuşuyor'un Bodrum'da çekilen yazlık programında bu haftanın konusu 'Yaşam ve Ölüm'. İnsanoğlunun da kaçınılmazı olan 'ölüm'ün ruhsal yönü, insanların ölümle ilgili düşünceleri, tarihçilerin görüşleri ve din adamların yaklaşımlarının yansıtılacağı programın konukları, Psikiyatrist Engin Mengi, Acil Servis Doktoru Sedat Harman, Tarih Profesörü Ata Nirun ve Bodrum Müftüsü Mustafa Altun.
  [20.30/NTV]

  Özyurt'un konuğu Gökhan Kırdar
  Ahu Özyurt'un 'satır aralarında sıkışıp gözden kaçanları' ele aldığı programı Gece Görüşü'ne bu akşam, soundtrack çalışmalarıyla başarı kazanan başarılı müzisyen Gökhan Kırdar konuk oluyor. Özellikle son dönemde dizilere yaptığı müziklerle gündeme gelen Kırdar programda, TOÇEV yararına hazırladığı son çalışması Yağmur Duası ve Yabancı Damat dizisi için yaptığı Üstüme Basıp Geçme albümlerini anlatıyor.
  [23.00/CNN TÜRK]

  Amerikan askerleriyle ortak eğitim kışlayı karıştırıyor
  Demet Evgar ve Sarp Levendoğlu'nun rol aldığı Emret Komutanım dizisinde bu akşam, ordular arası ortak eğitim programı kapsamında alaya Amerikalı askerlerin gelmesi ortalığı karıştırıyor. Amerikalıların başındaki yüzbaşının, Çiğdem üsteğmene kibar ve sıcak davranması Levent üsteğmeni çileden çıkarırken, 'bizim bölük' de Amerikalıların kendilerini beğenmiş, kibirli tavırlarından hoşlanmazlar. Amerikan askerleri ile oynanan basketbol maçı ise bardağı taşıran son damla olur ve 'bölük' onlara hadlerini bildirme zamanının geldiğine karar verir.
  [ 20.30 / SHOW TV ]

  Alev ve Doğan arasındakileri öğrenen Belkıs, çıldırıyor!
  Uğur Çavuşoğlu ve Seda Güven'in rol aldığı Ateşli Topraklar'da, Çakıroğlu Çiftliği'nde işler karışıyor. Alev ve Doğan Bey'i yanyana gören Ayvaz'ın ayağı kayar ve düşer. Kahya Celal Efendi ise Alev ve Doğan Bey arasındaki aşkı hazmedemez. Alev geldiğinden beri çiftliğin yaşamının altüst olduğunu düşünmektedir. Doğan Çakıroğlu'nun gözünü aşk bürümüşken, Kemal de boş durmaz, Doğan'a karşı esnafı toplar. Kemalin artık tek düşüncesi ihaleyi Doğan'a rağmen kazanmaktır. Diğer taraftan Belkıs, Alev ve Doğan yakınlaşmasının ayyuka çıktığını görünce çıldırır.
  [ 20.30 / ATV ]
  21 Temmuz 2005
  Perşembe
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED