Emekliler maaşını bayramdan önce alacak
Emekliler maaşını bayramdan önce alacak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, tüm emeklilerin, 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz, kimsesiz ve özürlülerin aylıklarının Ramazan Bayramı öncesinde ödeneceğini bildirdi. İşsizlik sigortası ödemeleri de bayramdan önce yapılacak. İşçi emeklilerinin aylıklarını normal ödeme günü olan ve bayram öncesine gelen 17-26 Ağustos'ta alacaklarını ifade eden Çelik, Bağ-Kur emeklilerinden 25 ve 26 Ağustos'ta aylık alanlara aynı günlerde, 27 Ağustos'ta aylık alanlara 26 Ağustos'ta, 28 Ağustos'ta aylık alanlara ise arife günü olan 29 Ağustos'ta ödeme yapılacağını belirtti.

ÖDEME ÖNE ÇEKİLDİ

Emekli Sandığı emeklilerinin normal aylık ödeme tarihlerinin (1-5 Eylül) bayrama ve bayram sonrasına geldiğine dikkati çeken Çelik, 1-5 Eylül 2011'de ödenmesi gereken aylıkların bayram öncesine alındığı söyledi. Çelik, buna göre, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu kapsamında emekli, dul ve yetim aylığı alanlardan, aylık ödeme günü 1 Eylül 2011 olanlara aylıklarının 23 Ağustos Salı, aylık ödeme günü 2-3 Eylül 2011 olanlara aylıklarının 24 Ağustos Çarşamba, aylık ödeme günü 4 Eylül 2011 olanlara aylıklarının 25 Ağustos Perşembe, aylık ödeme günü 5 Eylül 2011 olanlara aylıklarının 26 Ağustos Cuma günü ödeneceğini bildirdi.

'İŞSİZLİK' DE KAPSAMDA

Faruk Çelik, Ramazan Bayramı nedeniyle işsizlik sigortası, kısa çalışma, iş kaybı tazminatı ve Ücret Garanti Fonu ödemelerinin 26 Ağustos'ta yapılacağını ifade etti. Erken ödemeyle emekli, dul ve yetimler ile vatandaşların Ramazan ayının ardından gelen bayramı daha rahat geçirmelerini amaçladıklarını vurgulayarak, 'Emeklilerimizin, yaşlılarımızın, bayram kutlamalarını iyi yapabilmeleri için bu kararı aldık” dedi.