Estonya'nın Ankara Büyükelçisi Aivo Orav ile Estonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Piia Soms, Konya Sanayi Odası'nda Konyalı sanayici ve işadamlarıyla bir araya gelerek, karşılıklı görüş alışverişinde bulundu. Başkanlığını Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Tahir Şahin'in yaptığı toplantıda Estonya ve Konya arasında ticari ilişkilerin nasıl geliştirilebileceği ve yatırım imkanları konuşuldu. Toplantıya çok sayıda sanayici ve işadamı katıldı. Konya'da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Büyükelçi Aivo Orav, Estonya'nın 1,3 milyon nüfuslu, Konya'nın yaklaşık iki katı büyüklüğünde yüz ölçümüne sahip olan bir ülke olduğunu söyledi.

Tarihsel olarak Türkiye ile Estonya arasında siyasi ilişkilerin iyi düzeyde olmasının, ticari ve sınai işbirliğini kolaylaştırıcı olduğunun altını çizen Orav, " Türkiye, tarihi süreç içerisinde gerek 1. Dünya Savaşı sonrasında gerekse NATO'ya üye olması noktasında Estonya'yı her zaman desteklemiştir. Biz de Türkiye'nin AB üyeliğini destekliyoruz" şeklinde konuştu.

Orav, 1992 yılından bu yana Estonya'nın her yıl ortalama yüzde 10 büyüdüğünü ifade ederek, ekonomik kriz nedeniyle Estonya iş dünyasının yeni pazarları keşfetmenin önemini daha iyi anladıklarını ve Türkiye'nin de canlı pazarı ile büyük bir ülke olarak dikkat çektiğini vurguladı.

TÜRK İŞADAMLARI ESTONYA'YI KEŞFETTİ

Türk işadamlarının da Estonya'yı keşfetmiş olmaları da iyi bir gelişme olduğuna dikkat çeken Orav, Estonya ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Estonya, coğrafi olarak Kuzey ve Baltık ülkelerinin tam ortasındadır. Şeffaf ve basit bir vergi sistemi vardır. Fiyatlar itibariyle kuzey ülkelerine göre hala avantajlı bir ülkedir. Özellikle bilişim teknolojileri noktasında ciddi bir alt yapımız var ve bunu diğer ülkelerle paylaşmak istiyoruz. Estonya'da tüm devlet çalışmaları bilgisayar ortamında yapılmakta, vatandaşlar devletten aldıkları bütün hizmetler bilgisayar ortamında yararlanmaktadırlar. Estonyalı vatandaşlar dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, elektronik kimlikleri vasıtasıyla oy kullanabilmektedirler."

Estonya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Piia Soms ise, Türkiye Estonya ekonomik ilişkileri ve yatırım imkanlarını anlatan bir sunum yaptı. Soms, Estonya'nın aldığı tedbirlerle, kamu ve özel sektörün sağlam duruşuyla dünyada yaşanan ekonomik krizden komşularına oranla daha az etkilendiğini söyledi.

Toplantı sonrası Konya Sanayi Odası Başkan Vekili Tahir Şahin, Büyükelçi Aivo Orav'ı sevgi ve hoşgörü şehri Konya'da görmekten mutlu olduklarını belirterek, "Kökleri geçmişe dayalı olan Estonya, genç ve dinamik bir ülke. Türkiye ve Estonya'nın ortak bir çok yönünün olduğuna inanıyoruz. Konya olarak en kısa zamanda Estonya'yı ziyaret ederek bir takım ortak girişimlerde bulunacağız" diye konuştu.