Mortgage fetvası Diyanet i böldü
Mortgage fetvası Diyanet'i böldü

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkan Vekili Saim Yeprem'in, mortgage kredisi ile ilgili "Kredi alınmadan ev sahibi olunamıyorsa, faizli kredi kullanmanın dinen sakıncası yok" açıklamasına Diyanet İşleri Başkanlığı destek vermedi. Yeni Şafak'ın konuyla ilgili sorularını yanıtlayan Diyanet yetkilileri, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'nın konut kredisi faizine cevaz vermediğini ifade ettiler. İslam'da faizin kesin olarak haram kılındığını, faiz almanın da vermenin de caiz olmadığını bildiren Başkanlık, ev ve araba satın almak, hayvancılık veya ticaret yapmak ve benzeri amaçlar için bankalardan alınan kredilerde de durumun böyle olduğuna dikkat çekti. Başkanlık şu fetvayı verdi: "İkamet edilen yerde kiralık olsa da oturulacak ev bulunamaz, ya da kira ödendiği takdirde asgari geçim sağlanamaz ve ev sahibi olmak için ödenebilir vade ve ölçekte karz-ı hasen (faizsiz borç) yoluyla da para bulunamaz ise devletin verdiği kredilerden yararlanılabilir. Mortgage sistemi ile ev sahibi olmak da bu kapsamda değerlendirilmelidir."

Mortgage faize girmez

Prof. Dr. Bayraktar Bayraklı: Haram olan bir şeye kimse helal diyemez. Fakat Mortgage'in faize girdiğini düşünmüyorum. Devletin koyduğu bir kâr oranı üzerinden vatandaş konut satın alıyor. Bu faize giren bir olay değildir. Mecburiyet kavramı ile faizli kredi kullanmak arasında da bir bağ kurulmamalıdır. Zengin olan insan zaten bu krediye başvurmaz. Fakirler için yapılan bir uygulamadan bir kişi zengin olduğu halde istifade ediyorsa asıl günah budur.

Zorunlu ise olabilir

Prof Dr. Hayrettin Karaman: Uygulamanın iki yönü var. Dar gelirli insan ve ona faizle kredi verme yönü. Dar gelirli insana faizle kredi vermek haramdır. Fakat dar gelirli insanın mecbur kalarak faizle gıda harcaması yapması, konut alması fıkıh görüşlerine göre caizdir. Mecbur kalarak yapılan faizli harcamalarda, buna ev almayı da katabiliriz, kişinin üzerinden mesuliyet kalkar.

'İslam'a aykırı ve haramdır'

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Hayri Kırbaşoğlu: Diyanet, fetvalarının tamamında maalesef ağacı görüp ormanı göremiyor. Bu konuda temel ilke hangi tür ticaret faaliyeti olursa olsun, burada bir sömürü olduğu sürece İslam'a aykırı ve haramdır. Mortgage bankalar aracılığıyla olduğu için bir sömürü sistemine dönüşmüş. Eğer mortgage kredisi sıfır faizle veya sıfıra yakın düşük faizle kullandırılırsa, bir sömürüye ve vatandaşı mağdur etmeye yol açmadığı sürece bu gibi kredilerden yararlanılabilir.