AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ

T E K N O L O J İ K
TÜBİTAK'a "CD'den çalışan yazılım"la övünmek yakışmaz!

TÜBİTAK, 'Pardus' isimli sadece CD'den çalışan ve bilgisayara yüklenemeyen bir Linux türevi üzerinde çalışıyor. Türkiye'de çok sayıda benzer çalışma bulunduğu halde TÜBİTAK bunu büyük ve ulusal bir başarı gibi sunuyor.

PARDUS PROJESİNDE GÖREVLİ EKİP
İŞTE PARDUS PROJESİNDE GÖREVLİ EKİP
Uludağ Projesi'nde çalışan ve şu anda 'Pardus'u geliştirmekle meşgul olan ekip soldan sağa:
Zerrin Çakmakkaya, Gürer Özen, Onur Küçük,
A. Murat Eren, Barış Metin, Erkan Tekman,
Serdar Köylü, Umut Pulat. Fotoğrafta olmayan
S. Çağlar Onur ve Ayşe Genç da proje ekibindeler.

Türkiye'de Linux işletim sistemi konusunda TÜBİTAK Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE), 'Uludağ' isimli bir proje başlattı. Bu projenin ilk Linux uyarlaması (ya da yerelleştirmesi denilebilir) geçtiğimiz haftalarda 'Pardus' adıyla yayınlandı.

TÜBİTAK'ın geliştirdiği proje, 3 Şubat 2005 tarihli Cumhuriyet gazetesinde "Gates'e TÜBİTAK'tan kötü haber" başlığıyla okuyuculara duyuruldu. Haberde, "Pardus CD işletim sisteminin Türkiye'de işletim sistemi geliştirilebileceğini ispatlamış" olduğundan söz ediliyordu.

Pardus, Türkiye'de ilk değil

TÜBİTAK'ın böyle bir proje başlatması gerçekten güzel bir girişim. Ancak biraz ayaklarımızın yere basması lâzım! Türkiye'de yıllardır 'Pardus' benzeri işletim sistemleri geliştiriliyor. Hem de büyük bütçeler harcamadan, işgücü dışında bir gider olmadan. Tek CD'lik ve sadece CD'den çalışan basit bir işletim sistemi (aslında Linux uyarlaması) "ulusal işletim sistemi" diye sunuluyor ve çok büyük bir başarı gibi gösteriliyor.

Linux geliştiren çok

Türkiye'de Linux işletim sistemleri yerelleştirme konusundan geçmişten bu yana çalışan ve belirli bir tecrübe oluşturmuş bir çok oluşum var. Gelecek Linux, Turkix, IstanbulX, Truva Linux başta sayılabileceklerden sadece bir kaçı. (Arada unuttuklarım olabilir, kusura bakmasınlar.) Gelecek Linux, 7 yıldır Türkiye'de geliştirilmesi devam eden bir projedir. Gelecek Bireysel ve Gelecek Kurumsal olarak iki farklı sürümü mevcuttur. Ayrıca, kurumsal olarak bir Anonim Şirket altında yapılandığı için destek hizmetleri konusunda büyük aşama katetmiştir.

Yüklenebilir sürümler geliştirmeli

Hâl böyleyken, Pardus'u TÜBİTAK Türkiye'de şu ana kadar yapılamayan bir şeyi başarmış gibi sunulması yanıltıcıdır. Pardus, bilgisayarlara yüklenebilen sürümler geliştirildiğinde (TÜBİTAK bunu vaad etti) ancak bu projeyi bir aşama olarak kabul edebiliriz. Meselâ, ilk uygulamayı TÜBİTAK, kendi bünyesinde kademe kademe Linux'a geçiş yaparak gerçekleştirebilir, ve diğer kamu kuruluşlarına örnek olabilir.

Bu arada, sadece CD'den çalışan bir işletim sistemi için "Milli Eğitim Bakanlığı neden öğretmenlere bilgisayarları Pardus yüklü olarak vermiyor. Gates'i zengin ediyor" demek belden aşağı vurmaktır!

Virüs bulaşmayan sistem ne demek?

TÜBİTAK Başkanvekili Prof. Dr. Nüket Yetiş, "sistemin virüslerden etkilenmediğini" söylemiş. Oysa Linux için yazılan virüslerin bir Linux işletim sistemine bulaşması ve bu sistemi etkilemesinden doğal bir şey olamaz. "Virüs işlemeyen sistem" diye bir tanımlama hatadır. Olsa olsa, "Şu an en çok Windows işletim sistemi kullanıldığından ve Gates'e 'çok para kazandığı' için (nedense?) düşman olduklarından virüs yazarları Windows'a etki edecek virüsleri üretiyor. Linux fazla kullanılmadığı için henüz Linux'a etki edecek virüs yazan çok az" denilebilir.

İLGİLİ BAĞLANTILAR:

http://www.uludag.org.tr
http://www.uekae.tubitak.gov.tr


Gelecek Linux yaygınlaşıyor

Gelecek Bireysel Linux Türkiye'de bir çok yerli bilgisayar markası tarafından bilgisalarlara yüklü olarak dağıtılıyor. Gelecek A.Ş.'den Suat Erdem'in verdiği bilgiye göre bunların arasında KRN, Exper, Escort, Kont Bilişim, Acer, AGB, Picom gibi önemli markalar var. Sadece 2004 yılında 15 bin bilgisayar Gelecek Bireysel Linux yüklü olarak satıldı. Şirket, İstanbul Aksaray'daki Oruç Gazi Okulu'nda üzerinde Gelecek Bireysel Linux çalışan 22 bilgisayarlık bir eğitim laboratuvarı kurdu. 1200 öğrenci burada Gelecek Bireysel Linux işletim sistemini öğrendi.

Gelecek'in geliştirdiği Easilix ASM adlı ürün ise şimdiye kadar yüzlerce kurum tarafından tercih edildi. Bu kurumlar arasında Tübitak, Nükleer Araştırma Kurumu, Alman Hastaneleri, Pendik Belediyesi, Büyükçekmece Belediyesi, Esenyurt Belediyesi, Kağıthane Belediyesi, Turyap, Expo Channel, CNR Fuarcılık, Compex Fuarcılık, Ritz Carlton, AGB Anadolu, Deka Gümrükleme, Nako, Pakize Tarzi Kliniği, Destek Patent, EGO, Isviçre Sigorta, Sanovel İlaç gibi kuruluşlar bulunuyor.
geleceklinux.com


www.melihbayramdede.com

 
Bilişim sayfası altı yaşında
2000 yılının Mart'ında o dönem Yeni Şafak'ta yazan Mehmet Barlas'ın önerisiyle haftalık olarak düzenlenen Yuvarlak Masa Toplantıları'nda, gazetemizde teknoloji haberlerinin yetersizliği gündeme gelmişti. Bundan yola çıkarak, internet ve bilişim sektörüyle olan ilgim nedeniyle bu göreve ben talip oldum. Ve, o günden bu yana haftada bir kez salı günleri Bilişim Sayfası hazırlıyorum. Bugün itibariyle, bu sayfaların size ulaşmasının altıncı yılı. Sadece hatırlatmak istedim.
Altı Üstü Tasarım
Web teknolojilerinde "Erişilebilirlik, kullanılabilirlik ve web standartları"nı konuşmak ve tartışmak üzere Mehmet Doğan tarafından kurulan ve yönetilen Altı Üstü Tasarım adlı bu site, ilgi alanı web teknolojileri olan herkesin ilgisini çekecek yazı ve söyleşiler içeriyor. Doğan, "Türkiye'de bilişim teknolojilerinde bir standart yok. İşte, bu konuların tartışılabileceği bir alan yaratmak için yazıyorum" diyor.
www.unbf.ca/altiustu/

Türkiye E-Atıklar Projesi'nde yer aldı
Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) üyesi ve CHP Uşak Milletvekili Osman Coşkunoğlu, "e-atıkların çevreye etkileri" projesine raportör seçildi. Coşkunoğlu, AKPM Çevre ve Tarım Komisyonu'nun gündemine gelen "e-atıklar ve çevreye etkileri" konusunun, bozulmuş veya yararlı ömrünü tamamlamış elektronik (bilgisayar, cep telefonları, faks makinaları, televizyonlar) cihazların ve bunların pillerinin nasıl ve nereye atılacağına ilişkin standartlar üzerine çalıştığını söyledi.
1 Mart 2005
Salı
 

Melih Bayram Dede


Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Hayat | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED