AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
K Ü L T Ü R
Fotoğraf, konuşturacak

İkinci Ulusal Fotoğraf Sempozyumu'nda fotoğraf, hem teknik ve estetik açıdan, hem de diğer disiplinlerle ilişkisi açısından ele alınacak. Ustaların katılacağı sempozyumda dia gösterilerinden panellere pek çok etkinlik düzenlenecek.

 • KÜLTÜR SERVİSİ
  Marmara Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi ile birlikte Fotoğraf dergisince organize edilen 2. Ulusal Fotoğraf Sempozyumu, 21-24 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da düzenleniyor. Beyoğlu'ndaki İtalyan Kültür Merkezi'nde tüm etkinlikleri ücretsiz gerçekleştirilecek organizasyona fotoğraf ustaları, gazeteciler ve üniversitelerden öğretim üyeleri katılıyor. Sempozyum 21 Nisan'da Süveyd Orhon, Şakir Eczacıbaşı, Ozan Sağdıç, İbrahim Zaman ve Prof. Sabit Kalfagil'in birer gösterisi ile açılacak. Recep Dönmez'in sualtı gösterisi ise aynı gece fotoğrafseverlere sunulacak.

  Ustalar, fotoğrafı anlatacak

  Düzenlenecek 'İletişim Kanallarında Fotoğrafın Kullanımı', 'Fotoğrafta Etik', ve 'Disiplinlerarası Sanat Ortamında Fotoğraf' başlıklı panellere Ercan Arslan, Sebati Karakurt, Selahattin Sevi, Mehmet Sucu, Savaş Ay, Murad Sezer, Ergun Çağatay, Çerkes Karadağ, Süha Derbent, Nadir Ede, Prof. Mehmet Bayhan, Muammer Bozkurt, Balkan Naci İslimyeli ve Mustafa Dorsay katılacak. Sempozyumun 'Dia Gösterileri' bölümünde ise şu sanatçılar yer alıyor: Erdal Yazıcı, Sadık Demiröz, Ali İhsan Gökçen, Timurtaş Onan, Ersin Alok, Servet Dilber, Haluk Uygur, Bülent Akbaş, Fethi İzan, İsa Çelik, Coşkun Aral, Gültekin Çizgen ve Haluk Uygur Atölyesi. Sempozyum Canon, Fujifilm Türkiye, Hewlett-Packard, Kodak, Lexmark ve Nikon-Karfo Karacasulu'nun katkılarıyla düzenleniyor.

  Haydi gençler, fotoğraf çekmeye!

  Etkinlik kapsamında düzenlenecek 'liseli öğrenciler arası fotoğraf yarışması'nda öğrencilerin fotoğrafla tanışmaları amaçlanıyor. Derece alan öğrenciler fotoğraf makineleri, okulları ise bilgisayar kazanacak. Fotoğraf dergisinin bir başka etkinliği ise, amatör profesyonel her fotoğrafçının katılabileceği Ulusal Fotoğraf Yarışması. Ayrıntılı bilgi için: www.fotografdergisi.com

  Fotoğraf dergisi 10 yaşında

  Ülkemizde fotoğraf konusunda yayınlanan en uzun ömürlü dergi olan Fotoğraf dergisi, nisan sayısıyla 10. yılını tamamladı. 1995 yılında yayın hayatına başlayan ve her iki ayda bir kesintisiz olarak yayınlanan derginin bu sayıdaki kapağı Türkiye'nin tanınmış fotoğraf sanatçılarından Timurtaş Onan'a ait. Portfolyo sayfaları ise, Kerim Bora ve Ömer Serkan Bakır'ın fotoğraflarından oluşuyor. Her sayısında Prof. Sabit Kalfagil, Prof. Güler Ertan, Prof. Mehmet Bayhan, Prof. Nilgün Sim Süldür, Doç Özer Kamburoğlu, Oktay Çolak, Emre İkizler, Bülent Erutku, Ergün Turan gibi akademisyenlerin örnek fotoğraflarla sundukları eğitim sayfaları okurlar tarafından ilgiyle izleniyor. Fotoğraf sanatçıları İbrahim Zaman, Sadık Demiröz, Faruk Akbaş, Lütfi Özgünaydın, Ömer Serkan Bakır, Fethi İzan, Zeynep Orhon Targaç, fotoğraf sanatı, tekniği ve tarihi konularını işliyorlar. Dergide teknik ve estetik bilgiler aktarılıyor.

  Beyoğlu'ndan Asya'ya sevgiyle

  Beyoğlu Belediyesi ve İFSAK'ın işbirliği ile hazırlanan ve Güney Asya felaketzedelerine yardım amacı taşıyan 'Beyoğlu 2005' sergisi devam ediyor. Taksim Meydanı'ndaki sergi 21 fotoğrafçının katılımı ile gerçekleştirildi. İzzet Keribar'ın danışmanlığında yürütülen proje için yüzlerce fotoğraf sunuldu ancak sergi için 21 fotoğrafçıdan 15'i, 48 fotoğrafıyla sergiye katılabildi. Yarın sona erecek sergideki fotoğrafların satışları, www.fotom.net sitesi aracılığıyla internet üzerinden yapılıyor ve satın alınan fotoğraflar basılarak alıcıların adreslerine teslim ediliyor. Fotoğraf satın alanlara, fotoğraflar ile birlikte fotoğrafçısının imzasını taşıyan sertifika da gönderiliyor.


 •  
  AYIN DERGİLERİ
  Kutlu Doğum için Yedi Gece Aşk
  Aç ruhlara 1 milyon Don Kişot
  Venezüela Devlet Başkanı Hugo Chavez, İspanyol yazar Miguel de Cervantes'in 400'üncü yaşı kutlanan ölümsüz romanı Don Kişot'un 1 milyon adet kopyasının, 'örnek almaları için' Venezüelalılara bedava dağıtılacağını açıkladı. Chavez, "Alo, Başkan" adlı radyo-televizyon programında, "Hepimiz, ruhumuzu doyurmak için Don Kişot'u okuyacağız. Venezüela halkı için 1 milyon Don Kişot" dedi. Chavez, 1 milyon kitabın, gelecek hafta ülke genelinde bedava dağıtılacağını belirtti. Yeldeğirmenlerine karşı savaş açan ve haksızlığa başkaldıran kahraman şövalyenin hikayesi olan Don Kişot, dünyanın ilk modern romanı.
 • CARACAS (A.A)


  Kutlu Doğum Haftası için Toplumder'den özel anma
  Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğumu münasebetiyle, Toplum-Der merkezinde ve şubelerinde çeşitli ekinliklikler düzenlenecek. Toplum-Der'in Diyarbakır'daki merkezinde yarın saat 13:00'da Müzeyyen Tanin ve Ayşegül Çan'ın katılımıyla bayanlar için, ayın 23'ünde ise yine aynı saatte, Mahmut Hocaoğlu ve Abdulhadi Koç'un katılımıyla erkekler için özel birer program düzenlenecek. Derneğin Batman şubesinde, 20 Nisan saat 14:00'da Emine Erincik ve Rukiye Başhan'ın katılımıyla bayanlar için, Elazığ şubesinde 24 Nisan'da Ammar Okur, Şahbanu Hocaoğlu ve Hasan Eker'in katılımıyla saat 19:30'da genel bir program düzenlenecek. Ayın 24'ünde ise saat 14:00'da Gaziantep Şehid Kamil Belediyesi Konferans Salonu'da bir anma programı düzenlenecek.
 • 19 Nisan 2005
  Salı
   
  Künye
  Temsilcilikler
  Abone Formu
  Mesaj Formu
  Online İlan

  ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği
  Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
  Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
  Bilişim
  | Dizi | Çocuk

  Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
  © ALL RIGHTS RESERVED