AYDINLIK TÜRKİYE'NİN HABERCİSİ
Bugünkü Yeni Şafak
T E L E V İ Z Y O N
'Otizm'le zorlu savaş

İnsan beyninin ürettiği en gizemli, zorlu hastalıklardan "Otizm"i merkeze alan bir belgesel geliyor ekrana. Geçtiğimiz Ocak'ta Oscar'a aday gösterilen Bir Başka Dünya: Otizm, bu konuda şimdiye dek yapılmış en kapsamlı belgesel.

CNN ve State of the Art Inc. ortak yapımıyla filme alınan yeni bir belgesel geliyor ekrana. İnsan beyninin ürettiği en gizemli, en zorlu hastalıklarından biri olan 'Otizm'i merceğe alan Bir Başka Dünya: Otizm belgeseli, kontrol edilemeyen davranışlar, anlamsızlaşan sesler ve sonsuza dek kopan iletişimin hastalığı olan "Otizm" konusunda şimdiye kadar çekilmiş en kapsamlı yapım. TV'de ilk kez ekrana getirilecek belgeselde, modern toplumlarda giderek yaygınlaşan ve insan yaşamını altüst eden bu hastalık hakkında bilimsel görüşler de var, hastalıkla mücadeye ederek başarıya ulaşan Sue Robin'in röportajlarla desteklenen öyküsü de... Her şeyin değiştiği, otistikler için umut belirdiği son yıllarda araştırmacıların, otistiklerin dünyasına girmeyi başardığı ve onlarla iletişim kurduğu gerçeğinden hareketle çekilen belgeselde, 26 yaşındaki otistik Sue Robin hayata dönüşünü tüm dünyayla paylaşıyor. Bir Başka Dünya Otizm, otizmle yaşamak zorunda olan 26 yaşındaki Sue'nun zihnini ve hayatını inceliyor.

OSKAR'A ADAY OLAN BELGESEL

26 senedir alışılmışın dışında bir hayat süren ve 4 yaşındayken, normal olmayan davranışları yüzünden otizm teşhisi konulan Sue Robin'in 13 yaşına geldiğinde, yeni bir iletişim tekniği sayesinde, dış dünya ile iletişiminin sağlanması, Rubin'in zekasını gösterebilme şansı bulması belgeselde anlatılıyor. Şimdilerde kolejli bir genç olan, engelli haklarının savunucusu ve bir otizm rehberi olan Sue'nun çalışmalarının da ekrana getirileceği belgeselde Rubin, kaşık tutmasından, bir akarsuyun altında durduğunda nasıl kendini rahatlamış hissettiğine, diğer insanlarla ilişkilerinden, günlük hayattaki rutin işlerle nasıl başa çıktığına kadar, tüm yaşamını, hislerini ve hareketlerini ifade ediyor. Ayrıca Rubin, otizm dünyasını, yaşadığı zorlukları ve bazı normal olmayan hareketlerini "Bir Başka Dünya Otizm"de anlatıyor. Rubin belgeselde, yabancılarla tanışırken göz temasından kaçınması, gözlerini karşısındakinin gömleğinin düğmelerine sabitlemesi, tanıştığı kişinin ismini söyleyebilmesi için ismi defalarca tekrarlaması gerektiği gibi normal olmayan hareketlerini anlatarak, izleyenlerin otizmin bu karmaşık tarafını derinlemesine anlamasını sağlıyor. Ocak ayında Academy of Motion Pictures Arts and Sciences tarafından 'En İyi Belgesel' dalında Oskar'a aday gösterilen belgeselin yapımcılığı ve yönetmenliğini üstlenen Gerardine Wurzburg, "Başka Bir Dünya Otizm"de otizmi daha önce hiç olmadığı kadar detaylı olarak ele alıyor. Bir Başka Dünya Otizm belgeselinin yapım danışmanlığını da Jennifer Hyde üstleniyor.
[21.10/CNN TÜRK]


FİLMLERDEN SEÇMELER

Tatar Ramazan
II. Dünya Savaşı yıllarında bir Anadolu kasabasında geçen filmde, tarlasına sahtekarlıkla el koyan Abidin Ağa yüzünden Tatar Ramazan'ın başı derde girer. Ağanın sindirmek için üzerine saldığı oğlunu öldürmek zorunda kalan Ramazan 4 yıl hapis yatar. Çıkışta ağa ve adamlarının intikam almayı beklediklerini görür.
Yön: Melih Gülgen Oyn: Kadir İnanır, Esin Moralıoğlu, Yaman Okay, Kazım Kartal, Salih Kırmızı (1990)
KANAL 7 / 20.30

Indiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları
Serinin en başarılısı bulunan, İndiana Jones'un ilk filmi ekranda. Ünlü arkeolog Dr. Indiana Jones, Amerikan hükümetiyle, çok eski bir sandığı bulmak üzere anlaşır. Bu sandığın ünlü 10 Emir'i barındırdığına inanılmaktadır. Hitler'in ajanları da sandığın peşindedir. İndiana Jones, eski aşkı Marion'la birlikte Nepal'den Kahire'ye kadar onlarca tuzak ve tehlikeyle dolu maceraya atılır.
(I. Jones and The Raiders of the Lost Ark) Yön: S. Spielberg Oyn: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman (1981)
KANAL D / 20.30

Dolap
İşten atılacağını öğrenen François eşcinsel rolü yaparak kovulmaktan kurtulur. Patronu eşcinsel birini işten atmanın kendilerine zarar vereceğini, haklarında ayrımcılık suçlaması yapılabileceğini düşünmüştür. Aynı şirkette çalışan Felix'e ise François ile dost olması önerilir. Ancak Felix bu görevi o kadar ciddiye alır ki, karısı birisiyle ilişkisi olduğunu sanacaktır.
Orijinal Adı: Le Placard Yön: Francis Veber Oyn: Gerard Depardieu, Daniel Auteuil, Thierry Lhermitte
Cnbc-e / 22.00

Böcek
Phil May ve Matt Manfredi ikilisinin yönettiği filmde, John Carroll Lynch ve Alexandra Wescourt gibi isimler rol alıyor. Filmde sıradışı bir mahallede yaşayan her biri birbirinden farklı karakterlere sahip insanların ilginç hayat hikayeleri, onların hayattan beklentileri ve başlarından geçen sıradışı olaylar, farklı bir sinematografik yapı kullanılarak anlatılıyor.
Orijinal Adı: Bug Yön: Phil May, Matt Manfredi Oyn: John Carroll Lynch, Alexandra Wescourt
TRT 1 / 00.35

Çöldeki Hazine
Derrick Louw'un yönettiği filmde Barbara Carrera ve Oliver Tobias rol alıyor. Filmin konusu ise şöyle; Prof. Richard arkeolojik bir kazıda 4 bin yıllık bir hazine bulur. Hırslı asistanı Charlie ise önce bunu paylaşmayı önerir ancak profesörün hazineyi müzeye vermeye kararlı olduğunu anlayınca da çetelerle ilişki kurar.
Orijinal Adı: Alec to the Rescue Yön: Derrick Louw Oyn: Barbara Carrera, Oliver Tobias Yapım Yılı: 1999
STAR / 02.20

TV TEL
TRT: Ank. (312) 490 43 00 İst. (212) 259 72 75 İzm. (232) 463 02 03 KANAL 7: (212) 612 90 90 TGRT: İst. (212) 454 56 00 Ank. (312) 441 34 00 STV: (216) 344 85 60 MELTEM TV: (212) 639 08 85 FLASH TV: (212) 256 81 00 CNN TÜRK: (212) 413 56 00 STAR: (212) 448 90 00 KANAL D: (212) 413 51 11 atv: (212) 354 39 36 SHOW TV: (212) 355 01 01 tv8: (212) 288 51 52 CNBC- e: (212) 335 00 00 NTV: (212) 335 00 00 KANAL A: (312) 318 69 70 RTÜK: Tel: (312) 297 50 50 ALO RTÜK: 178

 
İzel ve Emre Kınay Salıncak'ta
Sesi, yorumu ile izleyicilerin gönüllerinde yer eden başarılı sanatçı Şükriye Tutkun'un hazırlayıp sunduğu Salıncak programına bu hafta, pop müziğin sevilen ismi İzel ve başarılı oyuncu Emre Kınay konuk oluyor. Müziğin her türünden mini konserlerin yeraldığı, keyifli sohbetlerin yapıldığı programda, İzel, son albümü Bir Dilek Tut Benim İçin'de yer alan sevilen şarkılarını seslendirirken, Emre Kınay ise yeni televizyon ve sinema çalışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunuyor.
[22.00/TV8]

Doğanın genç ve vahşi yüzü
Doğa belgesellerinden hoşlananlar için geceyarısından sonra ekrana getirilen Genç ve Vahşi'de, genç ve vahşi hayvanların en çarpıcı anları ekrana getiriliyor. Belgesel tutkunlarını bir serüvene davet eden Genç ve Vahşi'de vahşi hayvanların yavrularının gelişimi anlatılıyor. Birçok farklı türde avcı ve vahşi hayvanın bebeklerinin gelişimini, ilk adım ya da uçuşlarını, ilk avlanmaya başlamalarını anlatan belgesel, heyecan verici sahneler içeriyor.
[00.15/KANAL 7]

Deniz Feneri'nin yardım eli bu kez, Makedonya ve Amasya'da
Deniz Feneri bu akşam, Amasya Merzifon'a bağlı Çamlıca köyünden Uğur Arslan'ın sunumu ile canlı yayınla ekrana geliyor. Çamlıca Köyü'nün ihtiyaçlarının dile getirildiği programda Deniz Feneri'nin yaptırdığı çeşmelerin de açılışı yapılıyor. Programda ayrıca geçtiğimiz hafta Makedonya ve Kosova'yı ziyaret eden Deniz Feneri ekibinin, bölgedeki yoksullara yaptığı yandımlar ve ziyaret edilen 5 bin nüfuslu Türk köyü Mamuşa'dan ilginç görüntüler getiriliyor ekrana. Programın Gamze Gözalan'ın hazırladığı bölümde ise Türkiye'den yoksulluk manzaraları ve yardım görüntüleri ekrana yansıtılıyor.
[ 22.30 / KANAL 7 ]

Jordan ve arkadaşları yine 'son kanıt'ın peşinde
Jill Hennessy ve Miguel Ferrer rol aldığı Son Kanıt dizisinde, Jordan ve arkadaşlarının bu bölümdeki zorlu görevi; okuldan eve dönerken otomobil çarpası sonucu ölen bir çocuğun cesedini incelemek. Ancak yapılan araştırmalarda ortaya çıkanlar olayın basit bir kazadan çok daha fazlası olduğunu gösterir. Görünüşe göre ortada fidyeciler, hap kullanan çocuk ve bir kız daha vardır. Yapılacak tek şey kalmıştır, onlar arasındaki ilişkiyi çözebilmek için en küçük kanıtı bile gözden kaçırmamak.
[ 01.00 / TGRT ]

Tarık, Tahir Mutlu'yu bulmaya çalışıyor
Kenan Bal ve Suavi Eren'in rol aldığı Şubat Soğuğu'nda, ülkesine geri dönen Tahir Mutlu'yu herkesten önce Cemiyet üyeleri kendi üsluplarıyla karşılar. Artık yeni bir süreci başlatmak için düğmeye basılmıştır. Tarık ise, haber alamadıkları Tahir Mutlu'yu bulmak için emniyet teşkilatını harekete geçirir. Bir yandan da Hayat Ağacı Derneği'nin muhasebecisi Ferit Armağan'ın ölümündeki şüpheleri araştırmaktadır.
[ 22.40 / SAMANYOLU ]
12 Temmuz 2005
Salı
 
Künye
Temsilcilikler
Abone Formu
Mesaj Formu
Online İlan

ALPORT Trabzon Liman İşletmeciliği

Ana Sayfa | Gündem | Politika | Ekonomi | Dünya
Kültür | Spor | Yazarlar | Televizyon | Sağlık | Arşiv
Bilişim
| Dizi | Çocuk

Bu sitede yayınlanan tüm materyalin HER HAKKI MAHFUZDUR. Kaynak gösterilmeden çoğaltılamaz.
© ALL RIGHTS RESERVED